fallback

Военната индустрия на Украйна е под земята и чака пари, за да се разширява

Европа така и не успя да произведе оръжията, от които се нуждаят украинците, но сега ще им плати, за да го направят сами

15:00 | 27.11.24 г. 11

Европейските съюзници на Украйна така и не успяха да мобилизират индустрията и да произведат достатъчно оръжия, които да ѝ предоставят. Но няколко от страните са пионери в друга област - да предоставят средства на Киев, за да развие своя военно-промишлен комплекс и сам да си произведе нужното, пише The Wall Street Journal.

Изданието сочи, че с финансиране от европейски държави Украйна произвежда все повече далекобойни дронове и развива производството на ракети, за които няма да има никакви ограничения за използването. Подходът, който в Киев си спечели прозвището "датски модел", е следният: украинските власти посочват кои производители да получат поръчка за покупка на оръжие, а европейските инвеститори сключват договорите след независима проверка. Източници на WSJ твърдят, че досега нито една компания не се е проваляла в проверките.

Опасенията от корупция са един от "бичовете" за Украйна при получаването на западно финансиране. Именно страховете от "потъването" на средствата кара западните партньори да проверяват дори и сочените от властите компании за сключване на договори.

Дания е първата страна, която приложи този подход, но към нея вече се присъединяват Норвегия и Швеция. През тази година Копенхаген инвестира 4,2 млрд. крони (629 млн. долара) в украински производители на дронове, артилерия, ракети и гаубиците "Бохдана", сочат данните на украинското Министерство на стратегическата индустрия. Средствата, които Дания отпуска, са от бюджета (1,3 млрд. крони) и от замразените руски активи (2,9 млрд. крони).

Преди дни украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че подобно ще бъде финансирането от Норвегия и Швеция, които също ще използват наложилия се модел.

Украйна се нуждае от пари, за да възроди местното оръжейно производство

Според публикацията на WSJ украинският военно-промишлен комплекс работи с 30% от потенциала си и причината е именно липса на финансиране. Страната беше добре известна по съветско време с добрата база, произвеждаща танкове и друго въоръжение в рамките на СССР. В годините след обявяването на независимост обаче производството беше изоставено, за което властите търпят остри критики от обществото днес.

Една от причините Дания да се насочи към този начин на сътрудничество е, че страната изчерпа запасите от оръжия, които може да предаде на Украйна. Подобни са мотивите и на Прибалтийските републики, които също участват в схеми за покупка на оръжие от украински производители за украинската армия, макар и с по-малко средства. Естония например купува дронове.

Германия и Нидерландия също инвестират в украинската военна индустрия, но работейки директно с украински производители, сочат още данни на американското бизнес издание. Германската компания Rheinmetall пък отвори свои производствени мощности и първият ѝ завод вече произвежда барут и части за артилерийски снаряди. Почти готов е и вторият завод на компанията, който също ще произвежда боеприпаси. Германците ремонтират и част от техниката, която предоставят на Украйна на място, а не в Германия, което намали времето за тези ремонти.

Развитието на местното производство е приоритет в Киев, а още през октомври Зеленски беше категоричен, че средствата са осигурени. Освен средствата от партньорите, насочени директно към този сектор, Украйна получи и заем от 50 млрд. долара от замразените руски активи, които може да използва по свое усмотрение. 

Преди месеци министърът на стратегическата индустрия Олександър Камишин коментира, че съоръженията вече са под земята, за да бъдат защитени от руските ракети. Сега той е съветник на президента и продължава да работи за разширяването на местното производство.

По данни на Камишин през 2024 г. украинското правителство ще използва 6 млрд. долара за покупката на оръжия от различни източници.

По информация на Politico отиващият си президент Джо Байдън пък е поискал от американския Конгрес отпускането на 24 млрд. долара за Украйна и подмяната на изпратените оръжия на Киев. Източници на изданието съобщават, че искането е внесено без много шум на 25 ноември. Държавният секретар Антъни  Блинкен пък отбеляза, че отиващата си администрация от Белия дом ще опита да осигури всичко необходимо за Украйна за 2025 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:00 | 27.11.24 г.
fallback
Още от Сигурност и отбрана виж още