fallback

Как Путин промени руската ядрена доктрина?

Независимо дали Русия е готова да използва ядрено оръжие, заплахата има за цел да покаже на света, че Москва остава голяма сила и Вашингтон и съюзниците му трябва да ограничат подкрепата за Украйна

14:24 | 20.11.24 г. 7

Отличителна черта на военната тактика на Русия е, че Москва не изключва използването на ядрени оръжия в конвенционална война.

Президентът на страната Владимир Путин свали летвата за разполагане на тактически и по-мощни стратегически ядрени оръжия като част от широко преразглеждане на ядрената доктрина на страната му, пише Bloomberg.

Промяната идва точно когато САЩ смекчиха ограниченията за украинските сили, които вече могат да обстрелват руска територия с американски оръжия.

Независимо дали Путин наистина е готов да използва ядрено оръжие, заплахата има за цел да покаже на света, че Русия остава голяма сила и че Вашингтон и неговите съюзници трябва да ограничат подкрепата си за Украйна.

Какво се промени в руската ядрена доктрина?

Съгласно ревизираните ядрени насоки Кремъл може да използва ядрени оръжия в отговор на нападение на руска земя от Киев с помощта на конвенционални западни оръжия. Промяната следва заповедта на Путин от май руските военни да извършат бойни учения, за да се подготвят за потенциално използване на тактически ядрени оръжия.

Преди това руското правителство си даде възможност за ядрен отговор, ако агресор застраши „самото съществуване“ на Русия. Актуализацията от ноември вече се отнася до атаки, които „създават критична заплаха за суверенитета и (или) териториалната цялост“ на Русия и нейния съсед и съюзник Беларус.

Потенциалните цели за ядрена атака, според ревизираната доктрина, включват не само държави, които атакуват директно Русия, но и всяка държава, която предоставя своята територия и ресурси за подготовката и изпълнението на актове на агресия срещу Русия.

Доктрината гласи, че всяко нападение срещу Русия ще се счита за нападение от всички членове на коалиция, блок или съюз, в който членува атакуващата страна. Русия също така ще разглежда предполагаемата агресия от страна на неядрена държава, която има участието или подкрепата на ядрена държава, като съвместна атака, извършена и от двете.

Какво казва Путин за използването на ядрени оръжия?

В началото на руската война в Украйна Путин заплаши страните, които решат да се намесят, с „последици, каквито никога не сте изпитвали в историята си“. Това беше широко възприето като заплаха за ядрен удар.

През юни 2023 г. Путин каза, че Русия е разположила част от своите тактически ядрени оръжия в Беларус - съюзник, който е плацдарм за руски атаки срещу Украйна. Русия редовно провежда учения за тестване на системите си за доставка на стратегически оръжия, включително тренировъчни изстрелвания на междуконтинентални балистични ракети и крилати ракети с по-малък обсег.

През февруари, в отговор на френския президент Еманюел Макрон, който отказа да изключи изпращането на войски в Украйна, Путин цитира нови руски стратегически оръжия, които влизат в експлоатация, и каза, че САЩ и Европа „трябва да разберат, че ние също имаме оръжия, които могат да поразяват цели на тяхна територия и че всичко това наистина заплашва с конфликт с използване на ядрени оръжия и – следователно, унищожаване на цивилизацията“.

Путин изглежда смекчи тази позиция малко по-късно, като каза в интервю, че използването на тактически ядрени оръжия във войната в Украйна никога не му е минавало през ума и че не смята, че Русия и САЩ се насочват към ядрен конфликт.

Досега руският президент не е дал разрешение на руските военни да извършат тест на тактическа ядрена бойна глава. Той подчертава, че ще направи това само в отговор на тест на ядрено оръжие от САЩ.

Какво обяснява интереса на Русия към тактическите ядрени оръжия?

Ядрените оръжия се разглеждат предимно като възпиращо средство: тяхната огромна разрушителна сила кара потенциалния агресор да се замисли сериозно дали да започне атака. Тактическите ядрени оръжия, от които Русия има много, могат да послужат за още една цел - победа в конвенционална война.

Руска стратегия, известна като „ескалиране до деескалация“, предвижда използването на тактическо ядрено оръжие на бойното поле за промяна на хода на конфликт, който руските сили са изложени на риск да загубят.

Джон Хайтън, бивш висш военен представител на САЩ за ядрените оръжия, казва, че по-точен превод на руската стратегия е „ескалирайте, за да спечелите“.

Какво е тактическо ядрено оръжие?

„Тактическо“ е неточен термин за ядрено оръжие, което може да се използва в театър на войната. Обикновено се отнася до по-малко мощна бойна глава (експлозивната глава на ракета или торпедо), доставена до по-малък обсег - от мини, артилерия, крилати ракети или бомби, хвърлени от самолети, отколкото „стратегическите“ ядрени оръжия, които САЩ и Русия биха могли да изстрелят една срещу друга с помощта на междуконтинентални балистични ракети.

Споразуменията за контрол на въоръженията между САЩ и Съветския съюз, които датират от 70-те години на миналия век (по-късно ратифицирани между САЩ и Русия), се фокусират най-вече върху броя на стратегическите ядрени оръжия, а не върху тактическите.

Колко мощно може да бъде едно тактическо ядрено оръжие?

Докато днешните най-мощни стратегически бойни глави се измерват в много стотици килотона, тактическите ядрени оръжия могат да имат експлозивна мощност под 1 килотон. Много от тях са в десетки килотони. За сравнение, атомните бомби, хвърлени от САЩ върху японските градове Хирошима и Нагасаки през 1945 г., са имали експлозивна мощност от около 15 килотона и 20 килотона, съответно.

Какво има Русия в арсенала си?

Министерството на отбраната на САЩ съобщи през 2018 г., че Русия има „значителни предимства“ пред САЩ и техните съюзници в тактическите ядрени сили и подобрява възможностите си. Изследователи от Федерацията на американските учени изчисляват, че в началото на 2022 г. Русия е имала 4477 ядрени бойни глави, от които 1525 - приблизително една трета, могат да се считат за тактически.

Как би изглеждал един тактически ядрен удар?

Нина Таненвалд, автор на „Ядреното табу: САЩ и неизползването на ядрени оръжия от 1945 г.“, рисува сценарий дори за малко ядрено оръжие, такова с експлозивна мощност от 0,3 килотона, причиняващо „щети, далеч надхвърлящи тези на конвенционален експлозив." Може, пише тя в Scientific American през март 2022 г., „да причини всички ужаси на Хирошима, макар и в по-малък мащаб“.

Възможно е обаче, ако бъде взривена на правилната надморска височина, бойна глава с малка мощност да унищожи противоположните сили отдолу, без да остави след себе си дълготрайни радиационни щети.

Как би реагирал светът?

Тъй като Украйна не е член на Организацията на Северноатлантическия пакт (НАТО), САЩ и техните съюзници не са длъжни да я защитават. Западът обаче ще бъде под голям натиск да отговори на ядрена атака, може би дори със собствено тактическо оръжие.

„Не мисля, че има такова нещо като способността лесно да се използват тактически ядрени оръжия и да не се стигне до Армагедон“, предупреди Байдън през 2022 г.

Смята се, че САЩ разполагат с около 150 ядрени гравитационни бомби B-61 - такива, изхвърлени от самолети, с променливи мощности, които могат да достигнат до 0,3 килотона, разположени в пет страни от НАТО: Белгия, Германия, Нидерландия, Италия и Турция. Други две членки на НАТО, Обединеното кралство и Франция, притежават собствени ядрени оръжия.

Полша изрази интерес към „споделяне“ на американски ядрени оръжия, което може да означава всичко – от предлагане на ескортни или разузнавателни самолети за ядрена мисия до действително настаняване на оръжията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:24 | 20.11.24 г.
fallback
Още от Сигурност и отбрана виж още