Руски военни кореспонденти съобщават за значително увеличаване на тренировъчните полети на украинските изтребители. За ден, на 2 ноември, руснаците са фиксирали 41 полета в западните части на Украйна спрямо обичайните 10-13 на денонощие. Изтребителите Су-24 и МиГ-29 изпълняват необичайни досега полети на различни направления и височини.
Според руските наблюдения се активизират и тестове на безпилотни лодки, което не се е случвало скоро, има данни и за разузнавателни дронове над Черно море. Тези наблюдения насочват руските военни анализатори, че Киев се подготвя за въздушна атака. Но въпросът е с какво, ако Западът все още не дава разрешение за удари по територията на Русия.
Преди дни в интервю за РБК-Украйна председателят на постоянната делегация на Украйна в парламентарната асамблея на НАТО увери, че Украйна има няколко свои успешни разработки за далекобойни ракети, включително и балистична, но ѝ е трудно да си осигури всички компоненти и да започне серийно производство.
Ихор Чернев потвърди думи на украинския президент Володимир Зеленски за успешен тест на балистична ракета, извършен през август, но без да дава повече подробности. Според британското издание The Telegraph става въпрос за една от най-обещаващите разработки на украинците - модернизацията на "Точка-У". По нея от години се работи в завод в Днипропетровска област (която е подложена на засилен обстрел с авиационни бомби през последните седмици), но досега с нисък приоритет. Усилията се активизираха след 2022 година и според оценките новата ракета ще бъде с обсег на действие около 700 км. Вероятно има произведени няколко бройки, но за серийно прозводство на "Хрим-2" ще са нужни още месеци, пише още изданието.
Военната индустрия на Украйна обаче вероятно достига лимитите си, потвърждава и министърът на стратегическата индустрия Херман Сметанин пред Ройтерс. Той говори за недостиг на барут и експлозиви, необходими за производството на артилерийски снаряди в обеми, необходими за украинската армия на бойното поле.
В Украйна също се опасяват от масирана ракетна атака в студените месеци
Русия трупа в резерв ракети, които да използва в масиран удар по Украйна в следващите зимни месеци, на свой ред се опасяват в Украйна. Именно с това в страната се обяснява липсата на по-мащабна ракетна атака от 4 септември досега - за целия месец използваните ракети са 84. Военният анализатор Олександър Коваленко отчита ниската успеваемост на противодействието на ударите (само 15 са унищожени), защото руснаците са използвали такива, каквито трудно се прихващат от системите за противовъздушна отбрана (ПВО) - например балистичните ракети "Искандер - М" (използвани 22 през октомври).
Коваленко обръща внимание и на използваните дронове - рекорден брой от над 2000, но само 79, или 4%, са попаднали в целта си. В същото време почти половината от дроновете през октомври са примамки - "Гербер" или "Пародия", произведени от евтини материали и имитиращи иранските Shahed 136. Те не могат да бъдат бързо разграничени и привличат вниманието на силите на ВВС, което крие риск при следващи по-масирани и комбинирани атаки.
През миналата седмица руснаците са изстреляли по Украйна над 500 дрона и към 30 ракети, сочи още статистиката на Киев. Голям остава броят на използваните авиационни бомби - над 900, което е малко под рекорда от предходната седмица, когато бяха използвани над 1100 бомби.
Русия опитва да централизира звената за управление на дроновете
Руското Министерство на отбраната опитва да сформира съвместни технически батальони за дронове, но наблюдатели се опасяват, че това ще влоши ефективността на работата на дроновете, пише Институтът за изучаване на войната (ISW). Руски военни кореспонденти смятат, че зад тези усилия стои желанието на министерството да изпрати част от звената напред на фронтовата линия.
Според други липсва добра комуникация между щурмовите части и новите батальони, управляващи дроновете, което ще влоши работата им. В последните седмици руските военни използват все повече дронове камикадзе на бойното поле на фона на намалени артилерийски обстрели.
Русия форсира максимално опитите си да превзме Курахове
Близо 1500 са използваните дронове камикадзе в 984-ия ден от началото на пълномащабната война, сочат данните на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна. Артилерийските обстрели са към 4000.
Данните сочат още, че руснаците полагат максимално усилие за превземането на Курахове - 72 директни бойни сблъсъка. Руските военни използват бронирана техника в опитите си да превземат града, затруднявайки отбраната. Основните атаки са към Новоселидивка, Вовченка, Антонивка и Катеринивка. В Покровското направление регистрираните атаки са 27, като руското Министерство на отбраната съобщи за превземането на Вишневе (на запад от превзетото наскоро Селидове).
Активни остават и боевете към Лиман и Купянск и в тези четири направления са съсредоточени изцяло усилията на руските военни на фронтовата линия. Атаките тук са 134 от общо 169 през изминалото денонощие.
Руснаците продължават щурма си и към Часов яр, като руските военни съобщават за влошаване на работата на руските средства за радиоелектронна борба в района, както и на работата на руските дронове. Руснаците още не могат да преминат канала Сиверски Донецк - Донбас, който да им даде по-добри позиции към града. Украинският Център за отбранителни стратегии съобщава и за добре разположени минни полета и защитни съоръжения, които задържат настъплението месеци наред.
Украинците стабилизираха отбраната на Торецк.
Продължава и операцията в Курска област, където през миналото денонощие руснаците са хвърлили 40 авиационни бомби по позициите на украинците.
По данни на ВСУ през миналото денонищие руските военни са извършили 90 въздушни удара със 142 авиационни бомби по позиции на украинските военни на фронтовата линия в Украйна и по населените места в граничните зони и близо до бойните действия.
Военновъздушните сили на Украйна съобщават за поредната нощна атака с дронове към части от Украйна. Под атака са Киевска, Черниговска и Сумска област. Има данни за нови удари с авиационни бомби към Харков и с балистична ракета "Искандер - М" по Днипропетровска област. Към 8:30 ВВС съобщава за изстреляни 80 дрона, от които 50 унищожени и 27 неутрализирани със средствата за радиоелектронна борба.
Военноморските сили на Украйна съобщават за връщането на един ракетоносител в Черно море с потенциален залп от четири ракети "Калибър" през уикенда.
Русия ще плати 200 млн. долара, 700 хил. тона ориз и технологии за помощта на Северна Корея
Русия ще плати 200 млн. долара, 700 хил. тона ориз и технологии за включването на около 10 хил. войници от Северна Корея във войната в Украйна, пише в доклад на южнокорейското разузнаване, публикуван от The Korea Herald. Според документа Пхенян ще очаква и помощ от Русия в случай на война.
Технологиите, които ще получи Северна Корея, ще ѝ помогнат да изстреля разузнавателен сателит, се казва още в доклада.
Анализаторите отбелязват, че изглежда желанието на Ким Чен Ун да се включи във войната е продиктувано от залога, че изборите в САЩ ще бъдат спечелени от Доналд Тръмп, който обещава бърз край на войната.
Досега Русия е доставяла между 50 хил. и 100 хил. тона ориз годишно. Оценките на Южна Корея са, че на Пхенян не достигат към 1 млн. тона зърнени храни собствено производство, за да осигури прехраната на своето население.
Бивши служители на разузнаването коментират през The Korea Herald, че Москва ще се се опита да използва и задълбочаването на връзките си със Северна Корея при бъдещи преговори с нова администрация в Белия дом.
Колко ефективни могат да бъдат севернокорейците във войната в Украйна
Британското военно разузнаване отбелязва няколко трудности, които ще попречат на ефективното включване на севернокорейците в битката и на първо място това е езиковата бариера и по-трудното координиране, защото военните на Русия и Северна Корея досега дори не са провеждали учения.
Русия е поела ангажимент да оборудва севернокорейците, но не е ясно доколко те могат да боравят с това оборудване, сочат още заключенията на британското разузнаване.
Украински източници отбелязват, че първите севернокорейци вече са на бойното поле в Курска област.