Европейският съюз (ЕС) трябва да работи с разузнавателните служби на държавите членки с цел създаване на платформа за сътрудничество на равнище ЕС, се казва в препоръка, отменяйки първоначални планове за разузнавателна служба на съюза, предава Bloomberg.
Докладът, изготвен по искане на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, има за цел да обедини по-добре разузнавателните агенции на 27-те държави членки с „пълноправна служба на ЕС за сътрудничество в областта на разузнаването“. В доклада се посочват още редица заплахи за региона.
Според запознати с доклада в предишен проект като препоръка се е предвиждало създаването на нова агенция, която да може да събира разузнавателна информация за заплахите за ЕС като цяло извън границите на блока. Този план обаче е останал спорен и е срещнал съпротива от страна на държавите членки, твърдят източниците при условие за анонимност.
„В интерес на всички нас е да се защитаваме взаимно и да се подкрепяме взаимно в Европейския съюз“, заяви Фон дер Лайен пред репортери в Брюксел, докато представи доклада, чийто автор е бившият финландски президент Саули Нийнистьо.
Комисията възложи на Нийнистьо да формулира препоръки за подобряване на готовността на блока да се противопостави на редица възможни заплахи.
Докладът е част от усилията на съюза да повиши готовността си в областта на отбраната и сигурността в условията на увеличаващи се рискове, сред които засилващата се руска агресия, настъпателният възход на Китай на световната сцена и разширяването на конфликтите в Близкия изток.
В него се изтъкват хибридните заплахи за ЕС, като се препоръчва „публично използване на (разсекретени) разузнавателни оценки“ и „назоваване и засрамване“, за да се „надвият хибридните участници, като се предотвратят или разрушат злонамерените им планове“.
Нийнистьо се присъединява към бившия председател на Европейската централна банка Марио Драги, който тази година публикува доклад за глобалната конкурентоспособност на ЕС, и новия кандидат на ЕС за поста комисар по отбраната Андриус Кубилюс в призив за по-силно европейско сътрудничество в областта на отбраната, за да се „преодолеят дългогодишните пропуски в готовността на нашата армия и отбранителна промишленост“.
За тази цел той призовава да се подобри сътрудничеството между ЕС и НАТО – нажежен въпрос, тъй като някои инициативи на ЕС за укрепване на отбраната му срещнаха хладен прием във военния съюз.
Нийнистьо препоръчва също така да се ангажират граждани и частни компании с подготовката за кризи. Една от предложените инициативи е да се гарантира, че домакинствата в ЕС „са подготвени за минимална 72-часова основна самодостатъчност при различни видове извънредни ситуации“.