От началото на юли Русия атакува с предимство летища и всички възможни места, където Украйна може да разположи самолетите F-16, коментират военни анализатори пред Business Insider. Причината е, че осъзнават предимствата, които Украйна получава с изтребителите. За Киев би било много символичен удар, ако загуби изтребител, малко след като пристигне в страната, или не успее да използва потенциала им заради липсата на инфраструктура.
В началото на юли Русия съобщи за удар по летището в Мирхород, при който са унищожени поне пет Су-27 на Украйна. Киев потвърди попаденията, макар че отбеляза, че "загубите не са такива". В последните дни ракети и дронове атакуваха и летището в Одеса, както и в Старокостянтинив (Хмелницка област).
След срещата във Вашингтон западните съюзници потвърдиха, че първите F-16 вече са напът към Украйна и въпросите сега са как ще бъдат защитени те - изтребителите се нуждаят от дълги писти и хангари. Според експертите отговорът е очевиден - чрез системи за противовъздушна отбрана (ПВО), за които Украйна получи обещания преди броени дни от НАТО.
По-рано украински военни коментираха, че ще съхраняват част от самолетите си под земята, както и често ще сменят местата, от които ще излитат, за да не бъдат проследени от враговете. Част от F-16 пък ще бъдат разположени в съседни държави, за да не бъдат цел за руската армия.
Да разрушиш въздушна база не е много лесно - трябва да бъде ударена многократно, коментират още военните експерти пред BI.
Нито Украйна, нито Русия защитават ефективно своята инфраструктура, използвана от въздушните сили, посочва още изданието. Нито една страна не успява да осъществи въздушен контрол - и двете са в състояние да откриват самолетите на другата страна и да ги елиминират. По данни на организацията Oryx, която работи с потвърдени данни за загуби, Украйна е загубила най-малко 135 самолета, а руските загуби са почти два пъти повече.
Русия започна да пуска крилати авиобомби със сателитно насочване
Русия започна да пуска над Украйна модернизирани тритонни авиационни бомби, снабдени с крила и сателитно насочване. По този начин те могат да се пускат вече и от руска територия, а не както досега - с обхват до 70 км. ТАСС публикува видео за атака с такива бомби, носени от изтребител Су-34. Първата цел на този тип бомби е била болницата в Липци на 20 юни.
Военни анализатори отбелязват, че един от проблемите на тези бомби е, че има случаи на "изпускане" - поне 125 от бомбите са паднали над територията на Русия и окупираните украински територии. Обикновено тогава не се взривяват и биват унищожавани от сапьори. В началото на месеца в Белгородска област падна и първата тритонна бомба, която се взриви в полето край Шебекино.
През миналата седмица Русия е изстреляла повече от 700 авиационни бомби, над 170 дрона и 80 ракети, сочи справката на украинските власти. От март насам по украинските позиции на бойното поле и в прифронтовите градове Русия изстрелва по над 3500 авиационни бомби на месец. Тяхната разрушителна сила е голяма и те промениха съществено ситуацията на бойното поле, разрушавайки изцяло укрепленията, които имаха украинците в Авдиевка. Заради тях украинският президент Володимир Зеленски настоява Западът да позволи на Украйна да обстрелва авиационни бази на територията на Русия със западни ракети.
На този етап няма промяна в политиката по този въпрос, въпреки че първоначално новият премиер на Великобритания Киър Страмър съобщи, че страната му позволява удари с ракетите Storm Shadow по законни военни цели на територията на Русия. По-късно обаче от Министерството на отбраната го опровергаха и допълниха, че още обмислят подобно разрешение.
Това се случи само часове, след като американският президент Джо Байдън коментира по време на брифинг, че Украйна няма нужда да удря по Москва или Кремъл, затова и Вашингтон не позволява използването на техните ракети за цели на руска територия.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също е категоричен, че Киев има право на защита, която включва и удари по законни военни цели в Русия, каквито са авиационните бази.
ВСУ съобщава за известно намаление на интензивността на бойното поле
Сводката на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна за 872-я ден от началото на пълномащабната война показва известно забавяне на интензивността на бойните действия. През миналото денонощие са регистрирани 114 директни бойни сблъсъка, спрямо над средно над 140-150 през миналата седмица. Въздушните атаки обаче се запазват - регистрирани са 64 авиационни удара, при които са използвани почти 100 авиационни бомби и повече от 1100 дрона-камикадзе. Удари са регистрирани по позиции и населени места в близост до форнтовата линия, включително и в Херсонска област, както и в Лвов.
Най-тежко е положението на бойното поле в Покровско направление, където са регистрирани повече от 40 атаки - основно към Носеливка Перша, Прогрес и Яснобродивка. В Торецко направление ситуацията също е напрегната и боевете са съсредоточени основно около Ню Йорк и Пивнично, където украинците съобщават за отблъснати 20 атаки. Геолокализирани кадри показват, че украинците са върнали позиции около Вовчанск в Харковска област. ВСУ съобщава за отблъснати няколко атаки и към Хлибоке.
Продължават атаките и към Часов Яр, Андриевка и Иванивске в направлението към Краматорск.
През уикенда беше съобщено за окупацията на Урожайне. Руски военни кореспонденти посочват, че в околностите на населеното място все още има позиции на украинските части.
Министерството на отбраната на Русия съобщи за унищожени 22 дрона над Брянска и Липецка област и окупирания през 2014 г. Крим. Съобщения в социалните мрежи сочат за взривове и дим над район, където е разположена система за ПВО С-400 на полуострова и за възможно попадение по радиолокационна станция.
Русия отново се връща към артилерия от съветско време
Руски военни анализатори съобщават, че техните сили отново започват да използват снаряди от съветско време - 130-мм, произведени от Северна Корея. Наблюдатели отбелязват, че този тип снаряди не се произвежда в Русия, но запасите са попълнени от съюзниците на Москва.
Според анализаторите това означава, че Русия може да върне към 600 артилерийски системи, разработени към 50-те години на миналия век, за които доскоро нямаше нужните снаряди.