fallback

САЩ ще разположат "Томахоук" и свръхзвукови ракети с голям обсег в Германия

Старите оръжия без електроника се оказаха по-ефективни в Украйна, сочат данни на наблюдатели

07:40 | 11.07.24 г. 8

САЩ и Германия са договорили разполагането на "Томахоук", зенитни ракети SM-6 и свръхзвукови ракети с голям обсег на действие, които в момента са в процес на изпитания, на територията на Германия като част от дългосрочния ангажимент на Вашингтон за сигурността на Европа.

Ракетите "Томахоук" са на въоръжение в американската армия от 1983 г. Характерни са с пределно нисък полет, следвайки релефа на местността.

В съвместно изявление на двете страни, публикувано на сайта на Белия дом, се казва, че далекобойните платформи ще започнат да се разгръщат от 2026 година.

Източници на Der Spiegel разказват, че Вашингтон и Берлин са водили преговорите за далекобойното оръжие в пълна секретност в последните месеци. Германските власти са настоявали ракетите да бъдат разположени именно на тяхна територия, а не където и да е другаде в Европа. Те ще дадат възможност на Европа да нанася т.нар. "дълбоки високоточни удари" на разстояние от 2500 км, каквато в момента няма.

Швеция оставя отворена вратата за доставки на самолетите Gripen за Украйна

Първите самолети F-16 вече са напът към Украйна, но Швеция оставя открита възможността да достави изтребители от последно поколение Gripen на Киев, коментира външният министър на страната Тобиас Билстрьом в интервю за "Гласът на Америка".

Той обясни, че страната му е замразила процедурата, защото въвеждането едновременно на двата типа самолети е много трудно. "Не става въпрос да получите самолетите и да обучите пилотите. Това са сложни системи и внедряването им едновременно би било прекалено трудно" каза Билстрьом, но допълни, че Швеция е отворена за разговори, когато програмата за внедряване на F-16 бъде завършена.

"В крайна сметка повече държави в НАТО имат F-16, отколкото Gripen", обясни той решението на Киев да получи американските изтребители.

Снимка: President.gov.ua

Близо година украинските пилоти се обучаваха да пилотират F-16 в няколко държави от НАТО, включително и Румъния. Сега първите самолети - от Дания и Нидерландия, вече се транспортират към Украйна и по думите на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен още през лятото ще полетят в небето над страната.

Според украински анализатори самолетите даже може вече да са в Украйна, тъй като досега за доставките на ключови оръжия често се съобщава, когато те вече са в страната.

В първите два дни от срещата на НАТО във Вашингтон Киев получи уверения за още оръжия и ПВО, които поиска, силна политическа подкрепа, 40 млрд. долара военна помощ и заявката, че членството на Украйна в Алианса е "необратимо". Украинският президент Володимир Зеленски съобщи и за подписани двустранни споразумения с представители на американски военни производители за съвместно производство на оръжия и боеприпаси. Това е силен сигнал за подкрепа след повече от две години на пълномащабна война в страната на фона на коментарите за умората на съюзниците и натиск към украинските власти за преговори и компромиси с  Русия.

По-късно днес (11 юли) е предвидена среща между американския президент Джо Байдън и Володимир Зеленски.

Междувременно зам.-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев отново коментира, че страната му ще е готова за преговори единствено след пълната капитулация на Киев и окупацията на Украйна.

Старите оръжия без толкова електроника имат повече успехи в Украйна

По-старите модели ракети, които нямат толкова електроника, имат по-голям успех на бойното поле в Украйна, пише Business Insider. Изданието се позовава на публикация в The Wall Street Journal, според която Русия се адаптира към някои от най-съвремените оръжия и ракети, които Украйна получи от Запада.

Сред тях е например разработката на Boeing и Saab - GLSDB, които Украйна получи тази зима. Намалява и ефективността на системите за залпов огън HIMARS, които в началото на войната промениха хода на бойните действия. Причината са успешните разработки на оръжията за електронна борба на руснаците.

Това означава, че ракети и муниции, които не разчитат на прецизно насочване с GPS, всъщност са по-ефективни във войната.

Русия използва основно и 70-годишни танкове (Т-62) във войната, сочат наблюденията на Forbes. Те са по-прости и лесни за поддръжка и според наблюдатели Русия има добър потенциал за модернизацията и ремонта им. Експертите посочват още, че капацитетът за производството на нови танкове в Русия е около 500-600 годишно.

Във военните складове обаче има още съществени количества стари модели танкове, които Русия използва активно - доминиращо Т-62, които са и най-много.

Украинците също имат тактики за използване на старо въоръжение. Кадри в социалните мрежи например показаха преди дни как самолет, реплика от Първата световна война, участва във "въздушна битка" с руски дронове. Подобни модели самолети, снабдени със системи за дистанционно управление и натъпкани с експлозиви бяха използвани на няколко пъти при удари дълбоко в тила на противника, изминавайки повече от 1300 км.

Не толкова явното значение на споразумението за гаранции с Полша

На 8 юли Володимир Зеленски и полският премиер Доналд Туск подписаха двустранно дългогодишно споразумение с гаранции за сигурността на Украйна. В брифинг след церемонията Зеленски коментира, че то съдържа точка, която ще позволи на Полша да сваля ракети, насочени към своя територия още над Украйна.

Работим над този механизъм, коментираха и двамата лидери.

Военният анализатор Констянтин Машиовец обаче разказва в своя канал в Telegram за не толкова явното предимство, което споразумението може да донесе за Украйна - прегрупиране на наличните системи за ПВО и формиране на защитени зони, в които да разположи предприятия от военно-промишления комплекс, които ще бъдат защитени с участието на страна от НАТО.

Русия окупира Евгенивка

Руските сили са окупирали Евгенивка, Донецка област, сочат данните на анализаторите от DeepState. Населеното място е част от Покровското направление, в което се водят най-интензивните боеве в последните седмици. В сводката на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) за 868-я ден от началото на пълномащабната война се отбелязват повече от 40 руски атаки в региона - основно около населените места Прогрес, Карливка, Новоолександривка и Новоселивка Перша.

Данните показва активизиране на бойните дейсвия около Торецк и Сиверск. В Торецко направление са регистрирани повече от 20 атаки край Северне, Торецк и Ню Йорк.

През изминалото денонощие са регистрирани 146 директни бойни сблъсъка, близо 56 въздушни удара, при което са използвани близо 70 управляеми авиобомби и 500 дрона-камикадзе. От ВВС на Украйна съобщават за свалени шест от шест дрона, насочени към цели в Миколаевска, Лвовска, Хмелничка и Ивано-Франковска област. Две ракети "Искандер - М" обаче са постигнали целите си в ранните часове на 11 юли. От Министерството на отбраната на Русия съобщават за пет унищожени дрона - два над Брянска и по един над Тулска, Тамбовска и Московска област. От месеци руските власти не съобщаваха за атаки към руската столица. Сега кметът Сергей Собянин съобщи, че няма жертви и поражения при свалянето на дрона, летящ към Москва.

Руски военни кореспонденти съобщиха за атаки с дронове към летището в Одеса на 10 юли. 

В Харковска област руснаците са загубили по-голямата част от състава, използван от началото на офанзивата там, коментират украинските военни. Руски военни кореспонденти съобщават за украинско настъпление към Хлибоке и Вовчанск. Михаил Звинчук отхвърля и съобщенията, че руските части са преминали през р. Вовча и се закрепват по южните брегове. Геолокализирани данни от 7 юли показват преминаване на реката от руски части, но без успех при последваледвалите действия по укрепване на позициите.

По данни на областната военна администрация на Луганска област 95% от територията ѝ вече е окупирана от руските части. В контролираната от Украйна територия все още живеят 45 души, които отказват евакуация. Зоната е една от активните в последните месеци и е под непрекъснат обстрел с управляеми авиобомби и артилерия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:35 | 11.07.24 г.
fallback
Още от Сигурност и отбрана виж още