Русия нееднократно заявява, че ще използва ядрено оръжие съобразно своята доктрина за защита - в общи линии в отговор на заплаха за своята териториална цялост. Но дали има готовност действително да го извърши? Според военни наблюдатели в Украйна потенциалът от времената на СССР е изгубен, но Русия все още е способна да извърши ядрен удар, макар и тежестта му да е под въпрос.
Ядреният потенциал се поддържа от няколко системи - наземни (включително и мобилни), авиационни комплекси (Ту-95, Ту-22 и Ту-160), както и военноморски компоненти (подводници).
Според Олександър Коваленко през последните години ядрените силози и бойни глави не са били поддържани редовно и някои от стационарните силози са загубили своята боеспособност и използването им е под въпрос. Част от стратегическите бомбардировачи се използват във войната в Украйна в момента и също част от резервите изглежда "износен". Нито един от бомбардировачите не използва пълния си потенциал за изстрелване на ракети към Украйна - осем, а по-скоро се вдигат няколко самолета, които изстрелват понякога и единични ракети.
Нещо повече - използваните ракети, някои от които способни да носят ядрени бойни глави, са по-скоро редовно прихващани от западните системи за противовъздушна отбрана, с които разполага Украйна - например Patriot и SAMP-T.
По отношение на ядрените подводници Русия показа наскоро мощта си в учение в Карибския басейн. Подводницата "Казан", която е една от най-новите за Русия, напусна района с разпадащи се сонарни панели по корпуса си. И макар че военни експерти да са категорични, че това не пречи на боеспособността на подводницата, то видът ѝ в мисия, която да покаже, че Русия остава глобална сила, е изненадващ.
По време на посещението си във Виетнам руският президент Владимир Путин коментира, ще бъде разгледана промяна в ядрената доктрина, но и че Русия няма нужда от концепцията за "превантивен удар", която не е предвидена в стратегията.
Какво ще се случи при ответен удар на Запада, разсъждава още Коваленко. През последните месеци най-новите и модерни системи за противовъздушна отбрана на Русия не могат да се справят с ударите с дронове в приграничните зони, ракетите ATACMS по Крим, както и морските дронове и други ракети, които унищожиха 1/3 от руския Черноморски флот, който потърси убежище в Азовско море.
В ранните часове на 21 юни дронове са поразили за пореден път базата на стратегическите бомбардировачи в Ейск, сочат пък данни в социалните мрежи. През нощта активно са обстрелвани позиции в Краснодарския край, включително автогара "Южни" и Илската рафинерия в Краснодарския край, става ясно още от постове в социалните мрежи.
Украинското ВВС съобщи за унищожен залп от четири ракети Х-59/Х-69, изстреляни от тактическа авиация в сутрешните часове на 21 юни.
Русия хвърли първата 3-тонна авиационна бомба в Харковска област
Русия е хвърлила първата ФАБ - 3000 - модифицираната 3-тонна авиационна бомба, в Липци, Харковска област. Информацията е от руския военен канал в Telegram - Fighterbomber, който разпространи и видео.
Кадрите показват мощен взрив край сграда, като бомбата попада на разстояние от сградата, но нанася тежки поражения. Това е първото в света пускане на бомба с такъв размер става ясно още от изявлението. Fighterbomber отбелязва, че отклонението на бомбата е няколко десетки метра, но нанася тежки щети в радиус от 230 м. Ударната сила на осколките се запазва повече 1200 метра от мястото на взривяването. Тези характеристики обаче означават, че тези бомби не са особено подходящи за градски условия, където дори и целта да е военна, рискът да пострадат цивилни е огромен.
Според анализа на Института за изучаване на войната (ISW) тези бомби ще повишат разрушителния потенциал на Русия, включително по укрепените позиции по фронтовата линия. Те изглежда са много неточни, но радиусът на разрушенията компенсират това.
Украински военни анализатори от своя страна коментират, че противодействието на тези бомби може да дойде единствено от противовъздушна отбрана в близост до фронтовата линия, която да поразява самолетите, които ги хвърлят, самолети F-16 и далекобойни ракети за поразяване на военните летища във вътрешността на Русия. Това означава, че Украйна трябва да получи и допълнително разрешение за действия от своите съюзници, за да може да противодейства на авиационните бомби. Носейки тритонен товар, самолетите Су-34, които се използват за тези операции, стават тежки и по-лесна мишена за ПВО.
Според източници на Politico САЩ са разшири обсега на украинците и те могат да използват западно оръжие по цели, откъдето се извършват нападения към украинска територия, но отново в приграничните зони на Русия.
Интензивността на бойните действия в Украйна се увеличава
За увеличаване на интензивността на бойните действия свидетелства сводката на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) за 848-я ден от началото на пълномащабната война. Ситуацията е тежка, но контролируема, посочват още военните.
Най-тежки са битките в Покровското направление, където за миналото денонощие е имало повече от 50 атаки - основно към Очеретино, Олександрополе, Новоолександривка, Сокил и Новоселивка Перша. Продължава и успешното руско настъпление около Авдиевка, където атаките се извършват с малки щурмови групи и почти без бронирана техника, както и към Торецк (югозападно от Часов Яр и на запад от Хорливка).
Руските военни опитват да щурмуват позиции в Харковска област с помощта на бойна авиация, но атаките им са отблъснати. Боеве се водят край Вовчанск, Липци и Тихе. Геолокализирани данни показват, че украинците възстановяват позиции на северозапад от Вовчанск и вътре в града.
През изминалото денонощие са регистрирани повече от 130 директни бойни сблъсъка, както и повече от 40 въздушни удара с над 50 авиационни бомби и 400 дрона камикадзе.
Южна Корея ще преразгледа забраната си за директна доставка на оръжия за Украйна
Южна Корея ще преразгледа забраната за директна доставка на оръжия за Украйна в отговор на подписаното между Русия и Северна Корея споразумение за подкрепа. Текстовете, публикувани от севернокорейската държавна медия, показват, че документът съдържа клауза за незабавна военна и друга помощ в случай на нападение от друга държава, както и укрепване на отбранителните възможности за предотвратяване на война.
Анализатори отбелязват, че това споразумение е почти идентично с договора за приятелство, сътрудничество и взаимна помощ, подписан между Северна Корея и Русия през 1961 година.
Южна Корея има големи запаси от артилерийски снаряди, но е и голям производител на оръжия, включително и бронетранспортьори и гаубици. Досега страната доставяше артилерийски снаряди през трети страни, тъй като има политика да не доставя въоръжение за държави във военен конфликт.