Въоръжени гранични патрули на ски, дронове и хеликоптери, строящи се огради от бодлива тел, достигащи на места до 4 метра височина, и непрекъснато видеонаблюдение - така изглежда днес границата между Финландия и Русия. Това е най-дългата граница на НАТО с Русия, пише The Wall Street Journal.
След години опити за изграждане на връзки сега финландското правителство вижда в Русия основния си враг. В страната посочват причината за това - вълната емигранти, които смятат за специално изпратени от Москва, за да заселят отдалечените региони, постоянни кибератаки, разпространение на дезинформация, които стават все по-агресивни. В отговор на членството на Финландия в НАТО Русия съобщи, че възстановява Ленинградския военен окръг, допълва още изданието.
Това е новото нормално да живееш с Русия, коментира депутатът Ярно Лимнел. Според него периодите между мира и войната между двете страни "бавно се замъгляват с нюанси на сивото". През зимата Русия е направила редица атаки срещу финландски институции, включително централната банка, данъчните служби и университети, отбелязва депутатът.
Вътрешният министър на страната Мари Рантанен коментира, че няма никакви признаци Русия да се отказва от тези атаки.
Отношенията между Финландия и Русия дълго време бяха доминирани от войната през 1939 -1940 година, когато първоначално финландската армия успява да се пребори с по-зле оборудваните съветски войски. Но след това Хелзинки предава големи части от своята територия, за да запази своята независимост, припомня WSJ.
Оттогава Финландия е много внимателна в отношенията си с Москва в търсене на деликатен баланс - избягваше действия, които Русия може да сметне за заплашителни, но и пречеше на Москва да "доближи прекалено близо", или т.нар. политика на "финландизация". Действията на Хелзинки станаха символ за приспособяване на малка държава към по-голяма държава, в опит да запази своята независимост.
След началото на войната в Украйна Финландия преразгледа стратегията си и стана част от НАТО. Сега Русия е основен враг на страната. Хелзинки увеличи военните разходи, закупи нови оръжия и системи за противовъздушна защита от Израел и подготвя база за изтребители F-16, която ще бъде на разстояние под 200 км от границата с Русия.
Сега имаме враждебни отношения с Русия и това е голям риск в дългосрочен план, признава бившият посланик на Финландия в СССР и Русия Хелке Талвитие. Той беше награден с орден за приятелство от президента Владимир Путин през 2014 г.
За разлика от много европейски държави, Финландия не се отказа от наборната си служба и всяка година подготвя по 20 хил. новобранци. Финландските военни се обучаваха съвместно със силите на НАТО и армията беше почти изцяло готова за присъединяването си в Алианса през миналата година.
Икономическата цена
Затварянето на границата носи икономически щети за източния регион на Финландия, който и без това е най-бедният в страната. Местният бизнес губи по 1 млн. евро на ден от изчезването на руските туристи. Спря и евтиният внос на дървесина от Русия, а нуждата да бъдат изградени радари за наблюдение, отменя планове за изграждане на вятърни паркове в региона.
Регионът се обезлюдява и това е цената, която Финландия плаща за съседството си с Русия, казват местни жители.