Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че лидерите на Европейския съюз планират да изпратят още седем системи за противовъздушна отбрана Patriot на Украйна, тъй като Русия засилва ракетните и безпилотните удари по енергийната инфраструктура и градските центрове на страната, съобщи Bloomberg.
Говорейки пред репортери след неофициална среща на лидерите на ЕС в Брюксел в четвъртък, Шолц заяви, че Германия ще изпрати трета система Patriot в Украйна и че скоро ще последват още шест от други държави членки, които той не уточни.
"Надявам се, че всички ще приключат процеса на формиране на мнението си възможно най-бързо, защото времето също е от съществено значение", каза Шолц.
В допълнение към системата Patriot Германия ще достави на Киев още системи за противовъздушна отбрана IRIS-T и Skynex с придружаващите ги боеприпаси.
Германия се превърна в най-големия поддръжник на Украйна в Европа. Шолц неколкократно призова колегите си от ЕС да засилят подкрепата си, особено на фона на забавянето на доставките на помощи и оръжия от САЩ.
Украйна изпитва затруднения да отблъсне военния натиск от Русия в условията на липса на боеприпаси и блокиран пакет за подкрепа в размер на 61 млрд. долара в американския Конгрес. Президентът Володимир Зеленски постоянно призовава да бъдат изпратени още системи за противовъздушна отбрана в Украйна, тъй като Кремъл използва слабостта на страната, за да засили ракетните атаки срещу електроцентрали, електропреносна мрежа и жилищни райони в цялата страна.
"Ситуацията е много, много сериозна и ние трябва да им изпратим това, което искат, а именно боеприпаси и противовъздушна отбрана", заяви министър-председателят на Естония Кая Калас пред репортери по-рано по време на срещата на върха в четвъртък. "Просто не можем да си позволим Украйна да загуби войната или цялата ситуация със сигурността в Европа ще е в сериозна опасност."
В съвместно писмо, изпратено до съюзниците от НАТО тази седмица и видяно от Bloomberg, германският министър на външните работи Аналена Бербок и министърът на отбраната Борис Писториус заявиха, че неотдавнашните руски атаки срещу жизненоважна енергийна инфраструктура в Украйна са причинили по-големи разрушения, отколкото през зимата на 2022 г. "Предвид ситуацията, пред която е изправена Украйна, това е въпрос от голяма спешност", казаха те за помощта.
Върховният представител по външната политика и сигурност на ЕС Жозеп Борел също призова министрите от Г-7 да действат бързо за противовъздушна отбрана на Украйна, където енергийната система "ще бъде унищожена" от руските атаки.
"Западните страни, Япония, Канада, САЩ, Европа, трябва да вземат по-бързи решения, за да подкрепят повече Украйна, защото не можем да си позволим победата на Путин", заяви Борел.