Русия извърши нов ракетен обстрел срещу Украйна през нощта, който предизвика огромни пожари в град в източната част на страната, повреди десетки къщи и рани най-малко 34 души, предава Ройтерс.
Нападенията срещу Павлоград, който е и железопътен център, са били извършени при втората вълна ракетни нападения в страната в рамките на три дни, като Москва явно съживява зимната си тактика на удари с голям обсег преди планирана украинска контраофанзива.
Огромен кратер се е образувал в двора на къща, която е била обсипана с отломки в покрайнините на Павлоград. Близките къщи са сериозно пострадали. В центъра на града прозорците на спално помещение, което служи като химически завод, са били взривени.
Микола Лукашук, ръководител на областния съвет в Днепропетровск, съобщи, че при нападението са нанесени щети на 19 жилищни сгради, 25 къщи, три училища, три детски градини и няколко магазина. Сред 34-та ранени има пет деца, допълни губернаторът на областта.
Градът се намира в Югоизточна Украйна зад основните източни и южни фронтови линии във войната.
Руското министерство на отбраната съобщи, че силите му са нанесли удари, като са използвали ракети с голям обсег и висока точност срещу „военно-индустриални инсталации на Украйна“.
„Целите на удара бяха постигнати. Работата на предприятия, произвеждащи боеприпаси, оръжия и военно оборудване за украинските войски беше нарушена“, допълни то.
Повратна точка
Щетите изглеждат ограничени в други градове в Украйна, след като сирени за тревога прозвучаха през нощта. Украйна съобщи, че е свалила 15 от 18 крилати ракети.
Представители в столицата Киев съобщиха, че няма информация за цивилни жертви и щети там.
Министерството на извънредните ситуации съобщи, че при нападенията значително са били повредени пунктове за доставка на електрическа енергия в южната област Херсон и в източната област Днепропетровск, при което хиляди хора са останали без ток. Ремонтът на мрежата се очаква да отнеме няколко дни, се казва в съобщението.
Войната достига потенциална повратна точка след пет месеца руски нападения, които не успяха да осигурят значителна територия въпреки най-кървавите сухопътни боеве по време на войната.
Киев се готви за контранападение, като използва стотици бронетранспортьори и танкове, дарени от съюзници, и хиляди военни, които неотдавна се завърнаха от обучение на Запад.