Европейският съюз (ЕС) планира да поиска от трети страни, които отчитат скок на вноса от ЕС на модерни технологии и други стоки, които биха могли да бъдат използвани за военни цели от Русия в Украйна, да засилят наблюдението на търговията, съобщава Bloomberg, като се позовава на запознати източници.
Износът на усъвършенствани полупроводници, интегрални схеми и други технологии от ЕС и страните от Г-7 за Русия е намалял значително след въвеждането на санкции и контрол върху експорта.
Доставките от ЕС и Г-7 до страни като Турция, Обединените арабски емирства, Казахстан и други икономики в Източна Европа и Централна Азия скочиха рязко, а на свой ред износът от тях за Русия се увеличава.
ЕС и неговите съюзници сега са все по-фокусирани върху затварянето на всички вратички и предотвратяването на заобикалянето на санкциите, които са въвели. САЩ също засилват натиска върху Турция и ОАЕ да ограничат търговските потоци с Русия.
Турция вече обяви, че спира транзита на санкционирани стоки към Русия, но остават опасенията, че артикулите, продадени на турския пазар, в крайна сметка могат да бъдат реекспортирани.
„Ние задълбочаваме нашата съвместна работа за прилагането на санкциите и мерките за контрол на износа, както и за прекратяване и възпиране заобикалянето им, вкл. чрез разширени правомощия за затваряне на достъпа на Русия до всички входящи данни, които могат да поддържат нейната военна машина“, коментираха президентът на САЩ Джо Байдън и председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен в съвместно изявление в петък.
„Като част от това ние предприемаме нови стъпки заедно, за да се насочим към допълнителни участници от трети страни по целия свят, за да попречим на подкрепата за войната на Русия от всяко кътче на света“, казват още Байдън и Фон дер Лайен.
Целта на искането за засилен мониторинг е да се установи дали санкционирани стоки попадат в Русия.
Искането ще включва засилване на проследяването и събирането на информация за търговските потоци. То ще се отнася до стотици санкционирани стоки и технологии, които могат да бъдат използвани за военни цели, казва един от източниците на Bloomberg.
Засега от ЕС не са отговорили на искането на агенцията за коментар.