На 21 септември Путин обяви мобилизация за призоваване до 300 000 души за фронтовата линия. От началото на годината в руската преса и социалните медии редовно се появяват слухове за втора мобилизация, но анализаторите казват, че е малко вероятно да се стигне до мобилизация в същия мащаб.
Половината от всички наскоро мобилизирани мъже вероятно все още са в процес на обучение, казва Майкъл Кофман, директор на програмата за руски изследвания в CNA, мозъчен тръст. „Русия може да няма нужда от нова голяма мобилизационна вълна, а вместо това да поддържа мобилизацията тихо, с устойчив темп“, допълва той.
Колко още хора могат да бъдат мобилизирани в бъдеще – това не е ясно. В Русия мъжете във военна възраст (18-50 години) са 30 млн. души. В тази група обаче около 9-10 млн. души имат военен опит заради наборна служба, според изследователя и специалист по демография Игор Ефремов. В общия брой влизат и хората с различни заболявания и увреждания, които не могат да служат.
Руските демографи освен това оценяват, че около половин милион мъже са избягали от страната заради риска да бъдат мобилизирани. Все пак има възможност още няколко милиона души да бъдат мобилизирани, казва Ефремов. „От демографска гледна точка Русия може да продължи да събира хора за фронта дълго време“, допълва той.
Съществуват обаче и други много съществени ограничения, от капацитета на армията да настанява, оборудва, обучава и плаща на нови войници, до желанието на Кремъл да извади мъжете от икономическия живот и да предизвика нови вълни на паника и масова миграция. „Кой ще командва всички тези мобилизирани мъже, в контекста на дефицит на командири от по-ниско ниво, лейтенанти и сержанти?“, пита Лузин. „Кой ще ги храни и облича? С какво ще бъдат въоръжени? Кой ще върши цивилната им работа на тяхно място?“, продължава той.
Икономиката и пазарът на труда в Русия е напрегнат заради ниското ниво на безработица. Изваждането на мъжете от работната сила може да дестабилизира ситуацията и да я влоши много бързо.
Демографът Дмитрий Закотянски казва, че армията теоретично може да наеме до един милион повече мъже, въпреки че това „би внесло голямо финансово и политическо напрежение и би дошло с цената на нова промяна в общественото мнение“.
Руското министерство на отбраната обяви планове в края на миналата година да увеличи размера на армията до 1,5 млн. души, от които 695 000 ще бъдат военнослужещи по договор, които са доброволци, а не наборници. Лузин казва, че тези планове са нереалистични. „Истинската цел е да се осигури огромен военен бюджет“, смята той.
Другото ограничение, пред което е изправено правителството, е влошаващата се демографска картина на Русия. Страната и преди войната беше в демографска криза заради махмурлука от икономическия колапс, последвал разпада на Съветския съюз.
Жените, които раждат днес, са родени през 90-те и началото на XXI век, а това поколение е едно от най-малобройните в страната. Факторите, които влияят на раждаемостта, са твърде много и я влошават допълнително. Независимият статистик Алексей Ракша изчислява, че броят на ражданията ще се свие с 12 до 15 процента през следващата година и половина поради „трудната икономическа ситуация“ и „шокиращите новини“. Ракша добавя: „Това е огромен спад“.
Обществена подкрепа
След като Русия анексира части от четири украински провинции през септември 2022 г., тълпа от 180 000 души се събра на Червения площад за митинг, воден от Путин и редица националистически поп звезди. В края на митинга обаче хората кротко се качиха на автобуси, за да бъдат закарани у дома - знак, че митингът е бил масовка, сценично организирано събитие, при което Кремъл плаща на хора да симулират спонтанен ентусиазъм.
Липсата на еуфория от едно от най-значимите събития във войната показва, че руското общество е на ръба. Въпреки че вътрешните предизвикателства и несъгласия с Путин и войната се смазват методично, демонстративната липса на подкрепа за режима е тежък проблем за Кремъл предвид приближаващите избори през следващата година. Очаква се Путин да се кандидатира за петия си мандат на поста.
преди 1 година До края на годината евентуално ще могат руснаците да поддържат стандарта на живот все едно, че няма война. Ако енергийното ембарго си остане, това ще означава че към края на годината Русия е привършила всички резерви, пенсионните фондове и единствената опция ще е печатницата. От там нататък пързалката ще е много стръмна... По принцип няма логика до опапаш всичко само за да се правиш, че война няма но предвид изборите може и така да стане... Въпроса е и дали украинците могат да издържат толкова.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар