Войната на Русия в Украйна може да насърчи автократичните режими по света да се стремят към свое ядрено оръжие и да доведе до опасна спирала на ядрено въоръжаване, предупреди американският министър на отбраната Лойд Остин, цитиран от Politico. Според него руският президент Владимир Путин може да започне "безотговорно дрънкане с ядрено оръжие", на фона на продължващата война и успехите на украинските военни.
Остин е категоричен, че помощта за Киев трябва да продължи, тъй като е видно, че мирни преговори между двете воюващи държави няма да има скоро. Това е от национален интерес, допълва още той.
Коментарите на Остин за опасността от ядрено въоръжаване идва на фона на заплахите, които Русия отправи на няколко пъти, макар и завоалирани, за използване на тактическо ядрено оръжие в Украйна. Това предизвика серия от телефонни обаждания между европейските държави, САЩ и Русия, за да бъде намалено напрежението, посочва Politico. Междувременно и Северна Корея направи изпитание на междуконтинентална балистична ракета, което върна опасенията, че режимът в Пхенян успява да усъвършенства своите оръжия, способни да носят ядрени бойни глави.
Ядрената сделка с Иран пък е замразена, а според анализатори страната активно работи по своята ядрена програма.
Ако Иран се сдобие с ядрена бомба, това ще накара и другите държави в региона да направят всичко възможно да имат същото, смята републиканецът Джим Риш, който е част от комисията по външни работи в американския Сенат.
Москва отказва да общува с НАТО, докато организацията подкрепя Украйна
И Украйна, и Русия имат своите изисквания да седнат на масата за преговорите. Киев настоява Русия да изведе своите войски от всички окупирани територии, включително и анексирания през 2014 година Крим, да прекрати огъня, да освободи задържани украинци - и военни, и цивилни и да бъде гарантирано изплащането на репарации и търсене на съдебна отговорност за престъпленията в страната.
В Москва нееднократно заявяват, че не смятат да разговарят за нещо различно от своите условия. От началото на октомври руските военни подлагат на усилен обстрел гражданската инфраструктура на Украйна. В резултат на три организирани обстрела, последният от които на 15 ноември, към 50% от енергийната инфраструктура на страната е разрушена. Милиони украинци са без ток, газ и водоснабдяване на прага на зимата.
Един от водещите военни в НАТО - адмирал Роб Бауер, пък разказва, че началникът на Генералния щаб на руската армия ген. Валерий Герасимов отказва да общува с НАТО, докато организацията продължава да подкрепя Украйна с оръжие. През миналата седмица и председателят на Обединения комитет на началник щабовете на американската армия ген. Марк Мили също коментира, че не може да се свърже с руския си колега, когато се е опитал да говори с него за падналите в Полша ракети.
"Вие сте част от проблема", е заявил Герасимов в една от последните си комуникации с Бауер, коментира още адмиралът.