Войната в Украйна се оказва доминираща тема на срещата на лидерите на Г-20 в Индонезия въпреки призивите на домакините, пише Ройтерс.
Преди ден стана ясно, че президентът Джоко Уидодо е помолил западните партньори да бъдат сдържани към Русия, за да може срещата да завърши с обща декларация, фокусирана върху глобални икономически проблеми като инфлация, продоволствена и енергийна сигурност. Досега на министерските срещи на организацията делегатите не успяваха да намерят общ език по темата за Украйна и заседанията приключваха без декларация.
"Нямаме друг избор - сътрудничеството е нужно, за да спасим света", коментира Уидодо при откриването на форума и призова светът да не се дели и да не навлиза в нова Студена война.
Но темата за Украйна е водеща на събитието дори и в проекта за декларация, до който достъп има Ройтерс. Текстовете осъждат войната, която започна Русия, и отчитат, че тя изостря нестабилността на световната икономика.
"Повечето членове категорично осъдиха войната в Украйна и подчертаха, че тя причинява огромно човешко страдание и изостря съществуващата нестабилност в световната икономика. Има и други гледни точки и различни оценки на ситуацията и наложените санкции", е записано още в проекта на общата декларация.
Текстовете още не са одобрени от лидерите на Г-20 и вероятно на тях ще се противопостави Русия, коментират източници на Ройтерс. Преди заседанието анализатори коментираха, че на тази първа среща на 20-те водещи световни сили след началото на войната в Украйна ще се търси компромисен вариант на текста, който да получи подкрепата дори и на Москва. Американски дипломати например очакват, че страните ще признаят, че военните действия в Украйна се отразяват на световната икономика.
Очакванията са, че обща декларация може да бъде подписана най-рано в сряда (16 ноември). Според германския канцлер Олаф Шолц, чиято страна е ротационен председател на Г-20, наистина "повечето" членове подкрепят проекта на декларацията, допълва Bloomberg.
Той посочи още една точка в текста - заявката, че ядрените заплахи не са допустими. Според Шолц има голям напредък по отношение на войната в Украйна сред лидерите на организацията, който той не си е представял в началото на годината.
Проектът насочва вниманието още към продоволствената криза, но на фона на ескалацията на напрежението в световен мащаб, както и призовава за независими действия на централните банки, за да може да има гаранции, че те ще продължат да се борят с растящата инфлация.
По-рано днес (15 ноември) украинският президент Володимир Зеленски се обърна към участниците в срещата, представяйки план от 10 точки, "базирани на Хартата на ООН и международното право", за постигане на мир. Сред тях е постигане на "ядрена сигурност", особено на фона на случващото се в Запорожката АЕЦ, енергийна и продоволствена сигурност , както и изтегляне на руските военни и прекратяване на огъня.
Според Bloomberg представителят на Русия - външният министър Сергей Лавров, е останал в залата по време на изявлението на Зеленски. Съответно и представителите на Г-20 останаха по местата си, когато думата взе руският дипломат. Медийни публикации сочеха, че западни лидери могат отново да бойкотират Русия и да напуснат залата по време на речта му.