Най-малко 12 души са убити, а 49 са в болница, включително шест деца, след обстрел на украинския югоизточен град Запорожие, съобщи губернаторът на областта, цитиран от Ройтерс.
Девететажна сграда е частично разрушена през нощта, още пет жилищни сгради са изравнени със земята, а много други са повредени при руското нападение, по време на което са изстреляни 12 ракети, съобщи Олександър Старчук, губернатор на Запорожка област.
„Под развалините може да има още хора“, написа той в приложението за съобщения Телеграм. „Тече спасителна операция на място. Осем души вече бяха спасени“, допълни той.
Представителят на градските власти Анатолий Куртев заяви по-рано, че най-малко 17 души са били убити, когато ракетите са поразили жилищен комплекс и сгради.
Градът е на около 125 км от контролираната от Русия ядрена централа, която е най-голямата в Европа. Киев и Москва се обвиняват взаимно за обстрела над оперираната от украинци централа, при който бяха повредени сгради и възникна заплаха от катастрофален ядрен инцидент.
Междувременно украинският президент Володимир Зеленски съобщи във видео обръщение в събота, че украинските войски водят много тежки сражения близо до стратегически важния източен град Бахмут, който Русия се опитва да си върне.
Макар че украинските войски отвоюваха хиляди квадратни километри територия в последните си офанзиви на изток и юг, украински представители заявиха, че напредъкът вероятно ще се забави, след като силите на Киев срещнат по-решителна съпротива.
Руските сили многократно се опитаха да си върнат Бахмут, който се намира на главен път, водещ до градовете Славянск и Краматорск. И двата града се намират в индустриалната област Донбас, която Москва все още не контролира изцяло.
„Задържаме позициите си в Донбас, особено по посока на Бахмут, където сега е много трудно, водят се тежки сражения“, заяви Зеленски.
Той повтори призива си към западните съюзници да предоставят повече системи за противовъздушна отбрана.
Днес руски водолази трябва да направят преглед на щетите от силния взрив, който повреди Кримския мост, който е престижен символ на анексирането на полуострова от Москва и ключов снабдителен маршрут за силите, които воюват в Южна Украйна.
Руският вицепремиер Марат Хуснулин заяви, че водолазите ще започнат да работят сутринта, а по-подробен преглед над водата се очаква да завърши до края на деня, съобщават местните новинарски агенции.
„Положението е управляемо – неприятно е, но не е фатално“, коментира руският губернатор на Крим Сергей Аксионов. „Разбира се, бяха предизвикани емоции и има разбираемо желание за отмъщение“, допълва той.
Полуостровът има гориво за един месец и храна за над два месеца, каза Аксионов. Руското министерство на отбраната съобщи, че силите му в Украйна може да бъдат „напълно снабдявани“ през съществуващите сухопътни и морски маршрути.
Мостът е голяма пътна артерия за руските сили, които контролират по-голямата част от Херсонска област, и за руския пристанищен град Севастопол, чийто губернатор призова местните жители да запазят спокойствие и да не се паникьосват.
Все още не е ясно дали експлозията е нарочна атака, но щетите върху толкова видима структура се случват в момент на поражения на Русия на бойното поле, които може още повече да поставят под съмнение уверенията на Кремъл, че конфликтът върви по план.
В събота Путин подписа указ за затягане на сигурността на моста, както и на инфраструктурата за пренос на ток и газ към Крим, и нареди разследване на инцидента.