Според бившия военен министър Николай Свинаров заплахата за националната сигурност е терминология, която не може да бъде извлечена от нормативната уредба на България.
„За някои националните интереси са да сме с Русия, за други със САЩ, за трети с ЕС. 200 дни след началото на войната е време е да спрем да гадаем какво ще направи Путин, а да се опитаме по всякакъв начин да концентрираме нашите усилия на национално и междусъюзническо ниво, както и на ниво ООН“, коментира той.
Съветът му е да се вземат всички възможни мерки в две посоки – за по-бързо приключване на войната и за възстановяването след нея.
По думите на проф. Тодоров трябва да се проследят тенденциите, да се търси информация от другите служби какво се случва зад кулисите на тази война и трябва да се обърне повече внимание на армията ни.
Той е категоричен, че е време България да има военно-политическа доктрина и се надява да се обърне и повече внимание на гражданската отбрана при подготовката на населението, при обучението на младото поколение за личната защита и колективната отбрана.
„Както сме закъснели с подготовката на населението в някакъв тип военни операции, ако не във война, така сме закъснели и с вземането на политическите решения. Необходима е подготовка на населението, но не само военнотехническа, не само санитарна, но и политическа", смята и Свинаров.
Той настоява България да не бъде заобикаляна поименно в ангажименти като държава членка на НАТО, когато става дума за общи инициативи.
Мнението на Валери Тодоров е, че трябва да се водят преговори и да се търсят всички дипломатически канали, за да се възпре ескалацията. "Колкото повече сили, време и жертви се ангажират в тази война, толкова по-трудно после ще се преговаря", смята той.
Професорът посочи, че до бежанска вълна от Русия може и да не се стигне, защото страната смята да затвори границите за потенциалните мигранти, но оцени бежанският проблем в България като сериозен.
Тодоров смята, че в рамките на Европа трябва да се създаде хуманитарен фронт, да има правила и да могат да се задържат мигрантите в различните страни, защото сега те предпочитат да се струпват в отделни държави.
Къде сгреши Украйна при вземането на политически споразумения? Къде се водят най-тежките сражения? Защо една година България не успя да сформира батальонната си група от хиляда души?
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.