Процесът на дедоларизация на световната икономика е "неизбежен". Такова мнение изрази руският президент Владимир Путин, цитиран от БГНЕС.
Държавният глава предложи да бъде обсъден бюджетът на Русия за следващите три години.
"Има спорове за това на какво да се обърне по-голямо внимание, къде да се насочат повече средства или (дали е по-добре) да се спестява повече и да се създаде "предпазна възглавница", как да се създаде тя в новите условия и какво е "предпазна възглавница" в съвременните условия, когато имаме добре познат и неизбежен процес на дедоларизация", каза той.
Путин подчерта, че Русия уверено се справя с външния натиск, който той нарича "финансова и технологична агресия от страна на някои държави".
Той отбеляза, че правителството своевременно прилага ефективни защитни мерки, стартира механизми за подкрепа на ключови отрасли, предприятия, както и на малкия и средния бизнес.
"В резултат на прилагането на този комплекс от мерки не допуснахме рязък спад в икономиката. Инфлацията също беше бързо стабилизирана. След достигантия връх от 17,8% през април, днес инфлацията спадна до 14,1%, считано от 5 септември", каза той и добави, че до края на годината инфлацията ще бъде около 12%.
През август руските банки активизираха работата си, което е добър знак, показващ ръст на икономическата активност, отбеляза още Путин.
"Виждаме, че действията на нашите, меко казано, недоброжелатели са до голяма степен непредсказуеми и напоследък импулсивни. Те очевидно са непрофесионални и затова са импулсивни, което означава, че още повече трябва да работим в нашата логика, да запазим инициативата. Не просто да реагираме на някои недружелюбни стъпки, а последователно да решаваме задачите си за развитие - в икономиката, социалната сфера, инфраструктурата. Това в пълна степен се отнася и за подготовката на проекта за федерален бюджет", подчерта Путин.