Украйна няма да прекрати огъня, преди да си върне окупираните територии, заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю за The Wall Street Journal. Според него подобна пауза само ще даде време на Русия да се прегрупира и превъоръжи и в крайна сметка ще удължи войната.
"Те (руснаците - б.р.) няма да използват тази пауза, за да променят геополитиката си или да са откажат от претенциите си към бившите съветски републики", коментира украинският президент.
Зеленски прави този коментар в критичен момент от войната - растящите цени на енергията и храните, до голяма степен предизвикано от отказа на Русия да доставя газ в Европа, заплашва да изпрати Запада в рецесия. Това положение ще тества желанието на съюзниците да продължават да подкрепят Украйна.
Русия залага, че желанието на САЩ и Европа да воюва постепенно ще изчезне в една дълга война.
През тази седмица Владимир Путин заяви, че Киев е отказал примирие през пролетта,, което е можело да доведе до прекратяване на конфликта, а Зеленски нарече този коментар "тотален делириум". Украинският държавен глава е категоричен, че непрекъснато е търсел дипломатическо решение на конфликта още преди 24 февруари, а руският му колега дори не е вдигнал телефона, за да разговаря с него.
"Той дойде тук без да каже и дума, убива хора, разсели 12 млн. души и сега твърди, че украинците не искат да преговарят", коментира още Зеленски и допълва, че след всичко случило се в последните месези, украинците нямат настроение за разговори с Русия. Проучване на The Wall Street Journal, направено миналия месец, потвърждава това - 89% от гражданите на Украйна са против мирно споразумение, ако то предвижда отказ от териториите, които Русия окупира през тази година.
Зеленски си дава сметка за цената, която плащат бизнесът и потребителите на Запад заради войната в неговата страна, пише WSJ. "Те страдат от тази война, от кризите, които предизвикаха руснаците", казва украинският президент и допълва, че това е въпрос на ценности. За него дипломатически преговори ще прекратят огъня само временно и след това всичко ще се върне отново като бумеранг.
Според Киев подписаните под натиска на Франция и Германия Мински споразумения през 2014 година и 2015 година са в основата на днешния конфликт. Те са позволили на Русия да контролират части от Донбас и да отслабят украинските позиции в региона.
В последните два месеца Москва се опитва да завладее останалите части от Луганската и Донецката област. Русия превзе почти цялата Луганска област, но Украйна още държи контрола над около 1/3 от територията на Донецката област, а руските военни нямат сериозни успехи. Руските военни предлагат руски паспорти на хората в завладените територии, въвеждат търговия с рубли и така се подготвят за предстоящо анексиране през следващите месеци.