fallback

КЗП поиска НАП да провери внесения и дължим от мобилните оператори ДДС върху неустойки

Това е пореден ход на комисията, свързан с работа на мобилните оператори

13:35 | 28.11.24 г.

Комисията за защита на потребителите (КЗП) сезира Националната агенция за приходите (НАП) за проверка на внесения и дължим от мобилните оператори ДДС върху събраните от потребителите през последните 5 години неустойки за отстъпки от цените на абонаментни планове и закупени в брой или на лизинг устройства, съобщават от пресцентъра на комисията.

Комисията основава искането си на факта, че до момента при предсрочно прекратяване на потребителските договори операторите са претендирали под формата на неустойки отстъпките от цените на предоставените от тях стоки и услуги, за което според КЗП операторите дължат ДДС. Като мотиви се посочват чл.26, ал.2 от Закона за ДДС и решение на Съда на Европейския съюз от 2020 г.

Това е пореден ход на КЗП срещу мобилните оператори, след като през септември нейният председател Мария Филипова издаде заповеди, с които им забранява да изискват от потребителите заплащане на повече от една неустойка или да изискват заплащане на неустойки в по-висок размер от уговорения максимален праг при предсрочното прекратяване на договорите по вина или инициатива на потребителите.

Заповедите бяха обжалвани от трите мобилни оператора. След като Административният съд се произнесе по две от делата и отмени предварителното изпълнение на заповедта, се очакваше решението и на Върховния съд. В началото на ноември ВАС отмени забраната и „Йеттел България“ да прилага „агресивна нелоялна търговска практика“ в случаите, в които има предсрочно прекратяване на договора по желание или по вина на потребител.

Преди ден КЗП обяви, че мобилните оператори са направили доброволни редакции на клаузите за неустойки при предсрочно прекратяване на договорите си, като се въвежда лимит от до три стандартни месечни такси.

Така коригираните клаузи премахват задължението на абонатите да възстановяват под формата на неустойки предоставените от страна на операторите „отстъпки“ от цените на месечни абонаменти и от цените на закупени в брой или на лизинг крайни устройства. Правото на операторите да претендират възстановяването на отстъпки ще се отнася само за част от реално предоставените отстъпки, а не за предстоящи или бъдещи такива, каквато възможност има в старите текстове.

Коригираните клаузи ще се прилагат за всички действащи договори, считано от датата на влизане в сила на промените, при спазване на сроковете съгласно Закона за електронните съобщения. Те обаче няма да важат за договорите, прекратени преди влизане в сила на промените.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:35 | 28.11.24 г.
fallback
Още от IT и телекомуникации виж още