fallback

5G мрежите още не са разгърнали потенциала си. Защо тогава индустрията вече говори за 6G?

Новото поколение мобилни мрежи се очаква да бъде пуснато през 2030 г.

17:00 | 12.03.23 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Директори на някои от най-големите телекомуникационни и технологични фирми в света твърдят, че 6G, следващото поколение мобилни мрежи след 5G, вероятно ще стартира през 2030 г., пише CNBC.

Но лидерите също така предупреждават, че индустрията не трябва да създава толкова еуфория около технологията, за да не обърка потребителите. Всичко това се случва в момент, в който компаниите оценяват как да си върнат инвестициите на милиарди долари за 5G, направени през последните няколко години.

„Все още не сме завършили разгръщането на 5G”, коментира Ха Мин Йон, главен директор развитие в SK Telecom. „Не смятам, че технологията е достатъчно зряла, за да говорим сериозно за 6G… Още е много рано“.

6G беше сред основните теми на Световния мобилен конгрес, който се проведе миналата седмица в Барселона и където международните телекомуникационни компании изложиха вижданията си за най-новите технологии.

Ползването на 5G все още е слабо

Мобилни оператори в Китай, Южна Корея и Съединените щати започнаха да пускат 5G мрежите си през 2019 г. Технологията предлага следващото поколение мобилен интернет след 4G, обещавайки супербързи скорости.

Но навлизането ѝ сред потребителите остава ниско. Само един на всеки седем души по света днес използва 5G смартфон според Strategy Analytics.

5G беше позициониран от телекомуникационната индустрия не просто като потребителски продукт за по-бързи скорости за сваляне на съдържание, но и като мрежа, която ще помогне за навлизането на нови технологии като автономните коли или безпилотните летящи таксита. Това е така заради по-ниското време закъснение, което технологията предлага в сравнение с 4G. Това означава, че времето, необходимо на устройствата, за да общуват едно с друго, е значително намалено – функция, която е важна за сценарии, в които данните трябва да бъдат предавани бързо.

Въпреки това, след инвестирането на стотици милиарди долари в 5G мрежите, операторите все още не виждат достатъчна възвръщаемост. Анализатори посочват, че реалният потенциал за монетизиране на 5G може да е на хоризонта.

„Използването на 5G се ускорява в повечето страни, където мрежата е пусната (включително Индия, която изгражда бързо 5G мрежи), но броят на потребителите абонати е само една от метриките. Корпоративните пазари и индустриалните сегменти са онези, в които е залегнала по-голямата част от потенциала“, посочва Ричард Уеб, директор мрежова инфраструктура в CCS Insight.

Защо тогава индустрията вече говори за 6G?

Телекомуникационните мрежи изискват стандарти. В най-добрия случай това са глобално приети технически правила, които дефинират как работи технологията и нейната оперативна съвместимост по целия свят.

Изготвянето и финализирането на тези стандарти отнема няколко години и включва редица играчи – от компании до учени и представители на индустрията. Ето защо индустрията мисли по въпроса толкова много.

Органите за определяне на стандартите, като 3GPP, която допринесе значително за 5G, вече работят по стандартите за 6G. Но те все още са в ранен етап на развитие.

„За нас 6G все още е в етап на проучване“, коментира в интервю главният изпълнителен директор на Telenor Сигве Бреке.

Директорите на телекоми, с които са говорили от CNBC, твърдят, че е от ключово значение индустрията да се фокусира върху разгръщането на 5G. Това е така, защото говоренето за 6G може да обърка потребителите, а и все още има неща, които трябва да бъдат направени по 5G, посочва технологичният директор на BT Хауърд Уотсън.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:58 | 12.03.23 г.
fallback
Още от IT и телекомуникации виж още