fallback

Сблъсъкът между Big Tech и европейските телекоми беляза началото на Световния мобилен конгрес

Компаниите водят консултации дали трябва да споделят разходите за развитие на мобилните мрежи на Стария континент

13:30 | 27.02.23 г.

Световният мобилен конгрес в Барселона (MWC Barcelona) се завръща в пълния си блясък след няколко трудни и предизвикателни години заради Covid-19.

Ключови играчи от мобилната индустрия се събират от днес до 2 март, за да обсъдят важни теми за технологичния свят и телекомуникациите, които касаят както бизнеса, така и крайните потребители.

След като през последните години темата за Huawei и американските санкции срещу нея вълнуваше телекомуникационния бизнес, сега фокусът се насочва към друг сблъсък – между американските технологични гиганти и европейските телекоми във връзка с това дали Big Tech трябва да споделят разходите за развитие на мрежите на Стария континент. 

Очаква се представители на компании като Meta Platforms, Netflix и Google да настояват за отхвърляне на европейските искания за споделяне на тези разходи. 

Еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон миналата седмица каза, че идеята на Европа е да има “справедливо споделяне”, така че платформите на технологичните гиганти да се включат финансово в развитието на 5G мрежите и широколентовия интернет в блока, след като голяма част от трафика на данни е свързан именно с потреблението на техните услуги. 

Днес Бретон участва в първата голяма дискусионна сесия на Световния мобилен конгрес, на която лидерът на Telefonica Хосе Мария Алварес-Палете каза, че е “време за сътрудничество между телекомите и технологичните гиганти”. “Сътрудничество означава всички да допринасят със справедлив дял към тези усилия”, допълни той. 

От своя страна, Бретон защити идеята за консултации дали Big Tech трябва да инвестират милиарди долари в телекомуникационната индустрия в Европа, посочвайки, че не става дума за поставяне на интересите на големите телекоми над тези на технологичните гиганти. 

Самите консултации започнаха миналата седмица, като в тях участват играчи като Deutsche Telekom, Orange, Telefonica, Telecom Italia, а от другата страна на барикадата са добре познати компании като Google, Apple, Meta, Netflix, Amazon и Microsoft. 

“За мен истинското предизвикателство е да се уверим, че до 2030 г. нашите граждани и бизнесите ни в Европа, включително в Барселона, имат достъп до бърз и сигурен интернет”, коментира Бретон. 

По-рано днес нидерландското правителство предупреди срещу налагането на “такса интернет” на технологичните компании. Така то се превърна в първото правителство в ЕС, което откровено изразява несъгласие с плана на Бретон. Според властите в Нидерландия това ще наруши правилата за неутралност на мрежата. 

Какво да очакваме от Световния мобилен конгрес?

Световният мобилен конгрес (MWC Barcelona) ще продължи от 27 февруари до 2 март. Снимка: Angel Garcia/Bloomberg

От GSMA, организацията на телекомите по света, която огранизира MWC Barcelona, обявиха, че този път очакват повече от половината посетители на събитието да дойдат от различни индустрии, извън мобилната. По традиция фокусът ще падне върху технологиите на бъдещето. Предвидени са сесии и панели, посветени на метавселената и добавената реалност, напредъка по разгръщането на 5G мрежите и какъв е следващият етап от развитието им. Индустрията вече отправя поглед и към 6G, предвид технологичната надпревара, която се очаква при следващото поколение мрежи.

В последните години все повече се говори за ролята на жените в бизнеса, а от MWC Barcelona акцентират на факта, че около 35% от говорителите на събитието са дами. 

От GSMA очакват Световният мобилен конгрес да има икономически принос от близо 350 млн. евро в региона, като на него временно наети са 7400 души. Събитието ще продължи до 2 март.

Тук може да следите новините от Световния мобилен конгрес в Барселона от специалния пратеник на Investor.bg Елена Кирилова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:36 | 28.02.23 г.
fallback
Още от IT и телекомуникации виж още