fallback

Компания от София Тех Парк спечели първа награда като най-добър стартъп от ЮИЕ

По време на форум беше подписан меморандум за сътрудничество между представителите на 13-те организации, участващи в SEE Science & Technology Parks Alliance

12:33 | 01.11.24 г.
Автор - снимка
Създател

Българската компания Neuromorphica от София Тех Парк, която разработва иновативна система с двойно предназначение, базирана на чип с ядро и невроморфна мрежа за устройства с изкуствен интелект, спечели първа награда в състезанието за най-добър стартъп от Югоизточна Европа по време на първия балкански форум, организиран от SEE Science & Technology Parks Alliance. Събитието се проведе в първия в България научно-технологичен парк от 27 октомври до 29 октомври. SEE Science & Technology Parks Alliance е организация на научни паркове и иновационни зони от България, Гърция, Румъния, Сърбия, Турция и Черна гора, сред които и София Тех Парк.

Събитието събра стотици представители на стартиращи компании, предприемачи, инвеститори и учени от Югоизточна Европа, както и представители на държавни, общински институции и медии.

Второто отличие беше за Pure Solutions (Ostim Teknopark, Турция) – високотехнологична компания, която разработва софтуер и хардуер за анализ и дългосрочно отчитане за млекопроизводители.

Третата награда и приза на медийното жури в категория “Социално въздействие” спечели Enthela (София Тех Парк, България). Стартъпът предлага иновативно решение за селското стопанство като създава биостимулатор, който помага за намаляване употребата на азотни торове, като същевременно се запазва добива и плодородието на почвата.

До финала на състезанието достигнаха 16 стартиращи компании от организациите, участници в Алианса. Те бяха селектирани на предварителни кръгове от екипите на научно-технологичните паркове и иновационните зони по места. Победителите бяха определени от международно жури от инвеститори, професионалисти с богат опит и медии, пред което компаниите презентираха своите продукти и услуги

Специалната награда на Столична община беше връчена от кмет Васил Терзиев на компанията City&Me (Science Technology Park Nis, Сърбия), която разработва цифрова платформа, улесняваща комуникацията на жители с градските институции по ключови въпроси като градска мобилност, рециклиране, озеленяване и др.

Изпълнителният директор Тодор Младенов връчи отличието на София Тех Парк на румънската компания Irisphera от Magurele Science Park – личен дигитален стилист, който с помощта на изкуствен интелект предлага персонализирани препоръки за дрехи, съобразени с фигурата, размера и цветовите предпочитания на потребителите.

В официалното откриването на първата регионална конференция и стартъп конкурс South East European Innovators Challenge се включиха кметът на София Васил Терзиев, зам.-министърът на иновации и растежа проф. Георги Ангелов и председателят на Надзорния съвет на първия български научно-технологичен парк Петър Статев.

“Днес сме се събрали с една обща цел – да изградим по-добро бъдеще за младите предприемачи. Убеден съм, че тази инициатива на София Тех Парк за обединение в регионален алианс ще даде възможност да изградим по-благоприятна среда за развитие на малките и средни предприятия в региона като същевременно насърчи иновациите, обмена на знания и добри практики, и създаде нови възможности за сътрудничество между страните в Югоизточна Европа”, заяви Статев.

„Радвам се да видя толкова много различни хора, обединени от едно нещо – как да направим Балканите по-добро място за иновации. Това е дългосрочно усилие, за което всеки от вас работи. Трябва да интегрираме тези усилия на локално ниво, за да могат Балканите да изглеждат като много по-голямо поле по отношение на пазарен достъп, инвестиционни възможности и иновационни идеи”, заяви и кметът на София Васил Терзиев.

“София Тех Парк е действащ хъб за иновации както за България, така и за Югоизточна Европа. Днес сме свидетели на факта, че значението на иновациите е признато на високо политическо равнище“, заяви зам-министърът на иновациите и растежа на България проф. Георги Ангелов. Той подчерта важността на днешното събитие и целта му да се установи като регулярен форум за взаимодействие на регионалните научни и технологични паркове в Югоизточна Европа.

Изпълнителният директор на София Тех Парк Тодор Младенов участва в лидерския панел на SEEIC заедно с Васил Терзиев, проф. Георги Ангелов, генералния мениджър на Ostim Technopark Деря Каглар, управляващия директор на Nis Technology Park д-р Милан Ранделович и основателя и изпълнителен директор на Joist Innovation Park Тасос Василеядис. Тодор Младенов сподели своя опит и впечатления от срещите си с хора в технологичните паркове и иновационните зони на Югоизточна Европа. „Видях колко отдадени, талантливи и опитни са хората от региона и колко много могат да допринесат за промяната. Въпреки това сме изправени пред предизвикателство — да се свържем помежду си и да работим заедно, за да постигнем значими резултати. Вярвам, че с основаването на SEE Science & Technology Parks Alliance сме на правилния път да развием предприемачеството и обмена на знания между организациите в региона“, подчерта той.

По време на форума беше подписан меморандум за сътрудничество между представителите на 13-те организации, участващи в SEE Science & Technology Parks Alliance от България, Гърция, Румъния, Сърбия, Турция, Румъния и Черна гора.

Събитието включи и конферентна част, както и експо зона за компании и научни екипи от региона, които представиха своите разработки и постижения.

SEE Science & Technology Parks Alliance

Алиансът на научните и технологични паркове от Югоизточна Европа (SEE Science & Technology Parks Alliance) ще бъде платформа за подпомагане на иновативния бизнес и за обмен на опит и знания.

Платформата от паркове ще помогне за по-гъвкаво предоставяне на офис пространство на стартиращите компании, както и за организиране на срещи между тях и с инвеститори, институции, с представители на академични институция, за предоставяне на лабораторни и изследователски услуги, което да подпомогне доразвиването на проекти за стоки или услуги на компании от региона.

Делегатите бяха единодушни, че усилията за обединение на знанията, опита, споделянето на инфраструктурата, услугите, които отделните организации предоставят в подкрепа на предприемачеството и развитието на иновациите и технологиите в региона са от изключително значение. „Ще обявим институционална инициатива, която ще включва поредица от събития, които ще подпомогнат стартъпите да развият продукта си, да стигнат до финансиране и до международни пазари, но ще подкрепят и екипите, които работят в технологични паркове, да развият собствените си умения“, посочи Тодор Младенов.

В програмата на Алианса вече са планирани четири съвместни събития на година в различните държави членки, като голямата годишна конференция през 2025 г. ще е в Лариса, Гърция, с домакин "Джойст Иновейшън Парк" (Joist Innovation Park), а през 2026 г. в Ниш, Сърбия, с домакин Science Technology Park Nis.

Делегатите се обединиха около мнението, че форматът на Алианса остава отворен за всяка организация от региона – технологичен парк или иновационна зона, която желае да се присъедини.

По време на South East European Innovators Challenge представителите на технологичните паркове и иновационни зони, част от SEE Science & Technology Parks Alliance, се срещнаха със зам.-кмета на София по европейски политики, международна дейност и туризъм Николай Бабутов, Дочка Василева, ръководител звено „Проектна информация и финансиране“ на Фонд на фондовете, Виктор Гусев, началник отдел “Инвестиционен анализ” на Sofia Investment Agency, доц. д-р Тодор Ялъмов, зам.-декан "Научно-изследователската дейност, иновации и проекти" в Стопанския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски” и Пламен Иванов, национален координатор за България на мрежата Enterprise Europe Network, от която София Тех Парк е част. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:33 | 01.11.24 г.
Още от Стартъпи виж още