fallback

Финансирането на стартъпи в САЩ спадна с 30% през 2023 г. въпреки AI еуфорията

Оценките на стартиращите компании също продължават да се свиват

10:10 | 12.01.24 г.

Американските инвеститори са финансирали стартъпи със 170,6 млрд. долара през 2023 г., което представлява спад от близо 30% спрямо сумата от 242,2 млрд. долара, регистрирана през 2022 г. Това се случва на фона на понижаване на оценките на компаниите, търсещи рисков капитал, предвид нарастващите лихвени проценти, сочат данни на PitchBook, цитирани от Ройтерс.

Най-новите данни от една година, в която мегасделките в областта на изкуствения интелект (AI) завладяха въображението на инвеститорите, показват постоянен спад спрямо пика на рисковото финансиране в САЩ през 2021 г., когато стартиращите фирми набраха 348 млрд. долара.

Стартъпите с изкуствен интелект са привлекли един от всеки три долара, инвестирани в САЩ миналата година, отразявайки нарастването на инвеститорския интерес, след като ChatGTP на OpenAI попадна под светлината на прожекторите, а стартъпите се надпреварваха да разработват технологии за AI.

Лабораториите за изкуствен интелект, които обучават големи езикови модели – скъпо начинание, предвид количеството необходима изчислителна мощност – имат забележителен принос за една иначе предпазлива инвестиционна година. Огромните инвестиции в лидерите в AI надпреварата – OpenAI и Anthropic – представляват 10% от общата стойност на сделките за 2023 г., показват данните на PitchBook.

Има скромен ръст в активността по сделките през четвъртото тримесечие, с 3934 завършени такива, което предизвиква надежди за евентуална стабилизация на пазара.

Делът на случаите, в които стартъпите набират финансиране при по-ниска оценка, отколкото предишните им кръгове, се е увеличил от 8% през 2022 г. до 20% през 2023 г. Това предполага по-големи промени в оценките сред компаниите в късен етап на развитие.

Очаква се много от общо 723 т. нар. еднорози (компании, оценени на над 1 млрд. долара при последния си кръг на финансиране) да се опитат отново да наберат капитал тази година, тъй като изразходват парите си.

Дали ще имат капитал на разположение, остава неясно. Въпреки че фирмите за рисков капитал разполагат с над 270 млрд. долара разработен капитал към средата на 2023 г., техният собствен темп на набиране на средства също се забави.

Данните на PitchBook показват, че фирмите за рисков капитал в САЩ са набрали 67 млрд. долара през 2023 г., което представлява спад от 60% на годишна база и 6-годишно дъно. Това може да влоши капиталовите нужди на стартиращите фирми с финансови затруднения.

„Бих казал, че 50% от мениджърите на рискови фондове ще трябва да се рекапитализират през следващите 12-14 месеца“, коментира управляващият директор в Top Tier Capital Дейвид Йорк.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:10 | 12.01.24 г.
fallback
Още от Стартъпи виж още