fallback

Платформата за дигитално ментално здраве Sentur записа 12-кратен ръст на приходите

Компанията се подготвя за seed рунд през следващата година

14:52 | 06.12.23 г.

Платформата за дигитално ментално здраве Sentur, която има седалища в София и Денвър (САЩ) обяви, че е привлякла водещи бизнес ангели и IT лидери за инвеститори. В съобщение до медиите компанията съобщава също, че заедно с упешното си първо набиране на външно финансиране, през тази година Sentur е увеличила 12 пъти приходите си. Към ръководния екип на компанията се присъединява Георги Атанасов, който става главен технологичен директор.

За последната година Sentur е привлякла повече от 1000 нови клиенти, най-вече в Северна Америка, Великобритания и Австралия, докато все повече хора по света търсят услуги в подкрепа на психичното здраве.

Sentur е основана от бившия главен технологичен директор на Telerik Фарис Суайс и от Сара Хоуи, която има дългогодишен опит като клиничен психолог в Съединените щати. Компанията интегрира изкуствен интелект (AI) с доказани подходи за грижа за менталното здраве, специализирани в лечението на психологични травми.

Платформата включва дигитален помощник, който подкрепя потребителите 24 часа по всяко време. Компанията твърди, че обратната връзка от клиентите ѝ показва, че над 90% от тях се радват на значително подобрение в управлението на менталното им здраве, особено в критични моменти, когато не могат лесно да се свържат с психолог.

Sentur оперира на пазара на поведенческо здраве, който до 2023 г. се очаква да достигне 293 млрд. долара. Нарастващото търсене на подобен тип услуги води до сериозен недостиг на персонал за системите. До 2025 г. се очаква само в САЩ да има недостиг на около 31 хил. специалисти, занимаващи се с психично здраве.

„Настоящите здравни системи не могат да осигурят персонализирана и продължителна грижа, така че да се постигне лечение с необходимото качество. Фокусът днес е върху намиране на „бързи решения“ и „третиране на симптоми“. Изчакването да се появи повече квалифициран персонал не е решение. Същевременно тези, които имат достъп до системата, обикновено получават грижи веднъж седмично или веднъж месечно, което означава, че са без подкрепа през останалите 99% от времето. Ние водим многопосочна битка. Със Sentur искаме да променим това, като не само предоставяме подкрепа за хората 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата чрез силата на технологиите и изградена общност, а също така и чрез разширяване на достъпа до най-новите психотерапевтични подходи,“ коментира Фарис Суайс.

В рамките на първия си рунд за набиране на капитал Sentur успя да привлече редица инвеститори, включително съоснователите на Telerik и Телерик Академия Христо Косев (също съосновател на Healee) и Бойко Яръмов (съосновател и на Campus X), Христо Борисов (съосновател и главен изпълнителен директор на Payhawk), Александра Мечкова (изпълнителен директор на Телерик Академия), Павел Илиев (главен технологичен директор в Modeshift), Зоран Арсовски (основател на VertoDigital) и Веси Ташева (основател на Vessy.com).

Името на Sentur идва от начина, по който се изписва българската дума „център“ с латински букви. Повечето клиенти на компанията са в Северна Америка и Австралия.

Sentur планира seed рунд през следващата година, както и да разшири дейността си, като започне да предлага разработени решения на по-големи организации, включително клиники и специализирани центрове.

„Много се радвам, че днес грижата за менталното здраве е все повече на дневен ред, сравнено дори с преди 5-6 години. И все пак реалността е, че имаме да извървим дълъг път както по отношение на премахването на стигмата относно нуждата от терапевтична помощ, така и по отношение на демократизирането на достъпа до нея. Ето защо това, което прави екипът на Sentur, е толкова важно – като предоставя достъпни дигитални терапевтични услуги на много по-широка аудитория и подпомага терапевтите да усилят ефекта от тяхната работа, Sentur осигурява на потребителите достъп до 167-часова подкрепа извън едночасовата седмична сесия, която те имат със своя терапевт. По-голямата част от лечението се случва извън 1:1 сесията с професионалист и благодарение на Sentur този процес може да бъде направляван и ускорен, като същевременно терапевтът да е в течение, така че следващата сесия да бъде по-фокусирана и продуктивна,“ коментира Александра Мечкова, главен изпълнителен директор на Телерик Академия и инвеститор в Sentur.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:53 | 06.12.23 г.
fallback
Още от Стартъпи виж още