Американската технологична компания Twitter Inc. е платила 7 млн. долара на информатора, който бе повдигнал въпроси за оперативните проблеми в платформата на социалната медия, за да осигури мълчанието му, твърди адвокат на милиардера Илон Мъск.
Плащането е било споменато мимоходом по време на изслушване на 6 септември в рамките на съдебния процес между Twitter и Мъск във връзка с опитите му да отмени покупката на компанията за 44 млрд. долара. „Те плащат на човека 7 млн. долара и се уверяват, че той ще мълчи", заяви адвокатът на Мъск Алекс Спиро по време на изслушването. Източници, запознати с въпроса, потвърдиха, че става дума за плащане на разобличителя Питър Затко, предава Bloomberg.
Според информация на The Wall Street Journal сделката между компанията и бившия ѝ мениджър е сключена през юни, няколко дни преди Затко да подаде жалбата си за подаване на сигнали за нередности през юли. Затко е бивш хакер, който беше ръководител на сигурността на Twitter, преди да бъде уволнен през януари. В жалбата си той обвинява компанията, че не е успяла да защити чувствителни потребителски данни и е излъгала за проблемите си със сигурността.
Конфиденциалното споразумение на Twitter от юни е свързано с изгубено обезщетение на Затко след продължило с месеци посредничество за потенциално възнаграждение за десетки милиони долари, казват източници на вестника. Такива споразумения за компенсации не са необичайни, когато директор на висока позиция напуска компанията преждевременно и оставя неупотребени потенциални опции за акции.
Като част от сделката Затко се е съгласил да сключи споразумение за неразкриване на информация, което му забранява да говори публично за работата си в Twitter или да злепоставя компанията, твърдят източници. Според тях изслушванията в Конгреса и исковете на правителствените служби за борба с корупцията са две от малкото места, на които му е позволено да говори открито, а подобни изключения са типични за споразуменията за обезщетения.
Във вторник Затко ще даде показания пред съдебната комисия на Сената на САЩ, за да обсъди твърденията си за пропуски в сигурността на Twitter. В същия ден акционерите на Twitter ще бъдат помолени да гласуват по предложението на Мъск за придобиване на компанията за социални медии.
Откакто твърденията му станаха публично достояние, Затко се превърна в централна фигура в правната битка на Twitter за принуждаване на Мъск да осъществи сделката си за закупуване на компанията за 44 млрд. долара. По време на изслушването във вторник един от адвокатите на Мъск спомена, че Twitter е платила на Затко 7 млн. долара, но не уточни, че компенсацията е част от споразумение.
Затко заяви в жалбата си, че е „открил изключителни, крещящи пропуски от страна на Twitter във всяка област от ресора си", включително неприкосновеност на личния живот, цифрова и физическа сигурност, цялост на платформата и модериране на съдържанието.
От Twitter заявиха, че Затко е бил уволнен „заради неефективно ръководство и лошо представяне" и че жалбата му за подаване на сигнал „е пълна с несъответствия и неточности и в нея липсва важен контекст“.
Междувременно Мъск е съден от Twitter, след като се опита да се откаже от сделката си за закупуване на компанията. Той твърди, че Twitter е представил невярно своя бизнес, особено що се отнася до нивото на спам или бот акаунти, което Twitter отрича. В сряда съдия постанови, че Мъск може да измени своя насрещен иск срещу Twitter, за да включи твърденията от жалбата на Затко.
„Затко е можел да си мълчи за това, което е видял в Twitter, за да защити кариерата и семейството си", заяви в писмено изявление един от адвокатите на му - Алексис Роничър от Katz Banks Kumin. „Вместо това той излезе с разкритията си, за да гарантира, че правителството разполага с информацията, от която се нуждае, за да защити потребителите на Twitter, инвеститорите и страната“.
Twitter е наела Затко в края на 2020 г., когато съоснователят Джак Дорси го привлича след високопрофилния хакерски пробив на тийнейджър, който заобиколи системите за сигурност на компанията.
Затко, известен като "Mudge", е известен изследовател в областта на компютърната сигурност от десетилетия. Той е член на колектив за киберсигурност в Бостън, който става известен през 1998 г., когато в показания пред Сената на САЩ отправя предупреждения за състоянието на националната киберсигурност.
Екипът на Мъск твърди, че данните на информатора могат да подкрепят твърденията му, че Twitter е извършил измама, като е представил неверни данни за състоянието на бизнеса си и важни показатели за потребителите на платформата.
Екипът на Twitter се противопоставя на това, като описва Затко като недоволен бивш служител, който има желание да се изправи срещу концерна, и заяви, че неговите необосновани оплаквания след неуспешен мандат не трябва да бъдат включени в иска в Делауеър. Компанията също така заяви, че работата на Затко в компанията не е била свързана с предполагаемото занижаване на броя на акаунтите със спам и ботове, което Мъск цитира в своите насрещни искове.
Петдневен съдебен процес е насрочен за 17 октомври в съд на Делауеър.