fallback

TikTok вече съхранява данните за американските потребители в Oracle Cloud в САЩ

Приложението за кратки видеоклипове ще продължи да съхранява резервни копия на данните на американските потребители в собствените си центрове за данни

09:01 | 20.06.22 г.
Автор - снимка
Създател

Социалната медия Tiktok, част от китайския конгломерат Bytedance, изнедадващо обяви през уикенда, че в бъдеще ще съхранява данните на американските потребители на сървъри на Oracle, намиращи се в САЩ. Миграцията на данните е следствие от остър медиен скандал заради медийни разкрития, че служители на Tiktok в Китай са имали достъп до данните на американските потребители, докато американските служители не са имали такъв достъп.

В статия на BuzzFeed News, която се позовава на записи от 80 вътрешни срещи на TikTok, се твърди, че американските служители на TikTok многократно са се консултирали с колегите си в Китай, за да разберат как се разпространяват данните на американските потребители, тъй като не са имали „разрешение или познания за това как сами да получат достъп до данните". 

„Всичко се вижда в Китай", се казва в статията, като се цитира неназован член на отдела за доверие и безопасност на TikTok, който е казал това на среща през септември 2021 г.

Материалът допълнително поставя под съмнение обвързаността на гиганта в областта на кратките видеоклипове с Пекин - дългогодишно обвинение, засилено от бившия президент Доналд Тръмп, и публичните коментари на фирмата относно независимостта на нейното американско подразделение.

От години американски служители изразяват загриженост, че TikTok може да позволи на авторитарното правителство на Китай да има достъп до данните, които фирмата събира от американци и потребители от други страни. Въпросът ескалира през септември 2020 г., когато администрацията на Тръмп заяви, че ще забрани достъпа на притежаваните от Китай мобилни приложения WeChat и TikTok до американските магазини за приложения. 

TikTok, както и компанията майка ByteDance, публично заявиха, че никога няма да предадат данните на американските потребители. Фирмата също така си партнира с Microsoft и Oracle, за да продаде американското си подразделение, и проучи възможността да продаде дялове на американски инвеститори, за да изпълни заповедта на Тръмп.

Администрацията на Байдън отмени заповедта на Тръмп и я замени с такава, която призоваваше за по-широк преглед на редица контролирани от чужбина приложения, които биха могли да представляват заплаха за сигурността на американците и техните данни.

TikTok заяви в публикация в блога си в петък, че „100% от трафика на американските потребители се насочват към Oracle Cloud Infrastructure" в Съединените щати, с малко пояснение. „Все още използваме нашите центрове за данни в САЩ и Сингапур за резервно копие, но докато продължаваме работата си, очакваме да изтрием личните данни на американските потребители от нашите собствени центрове за данни и да се насочим изцяло към облачните сървъри на Oracle, разположени в САЩ.

Поставянето на по-голяма част от тези данни на сървъри в САЩ и в американска компания няма да е достатъчно за много критици, тъй като физическото местоположение на данните не означава, че те са защитени, докато други лица имат достъп до тях, казва пред The Wall Street Journal Рей Уан, основател на базираната в Силицевата долина компания Constellation Research Inc., която съветва организации относно използването на облачни услуги и други технологии.

„Дори данните да се съхраняват само в американски сървъри, това не означава, че външни лица нямат достъп", каза той. „Ако тези системи комуникират помежду си и се окаже, че това е китайска връзка, как ще я отделите? Какво правят те, за да ги разделят?“.

През 2020 г. въпросът за китайския достъп до данните на американските потребители излезе на преден план в дискусията около TikTok. Тогавашният президент Доналд Тръмп заплаши да забрани приложението от съображения за национална сигурност. Множество американски компании отправиха предложения за закупуване на платформата, обещавайки да защитят данните на американските потребители.

Microsoft Corp. беше един от първите кандидати за придобиване на приложението, но скоро сделката се провали, когато стана ясно, че ByteDance няма да сподели основния алгоритъм на приложението - мощната програма, която помага за подбора на съдържанието сред потребителите.

Скоро след това Oracle, заедно с Walmart Inc., спечели търга за придобиване на операциите на TikTok в САЩ. Плановете за придобиване обаче бяха отложени миналата година, тъй като нуждата от намиране на нов собственик вече не е толкова спешна, след като президентът Байдън направи преоценка на усилията на предшественика си да се справи със заплахите за сигурността от страна на китайските технологични компании.

Oracle отказва да коментира новината от петък.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:58 | 14.09.22 г.
fallback