fallback

AI ще се превърне в сензацията на Медисън авеню през 2025 г.

Рекламата ще завладее дори бизнес моделите с изкуствен интелект, прогнозира Дженифър Саба в коментар за Ройтерс

14:11 | 03.01.25 г.

Следващото голямо нещо в технологиите ще се захранва и от пари от реклама. Google, Facebook и Instagram увеличиха своята популярност и рентабилност, използвайки за изграждане на брандове – от перилните препарати Tide до местни водопроводчици. Дори компании като Netflix и Amazon, които доскоро разчитаха основно на абонаменти, сега предлагат реклами. Бизнес моделите с изкуствен интелект също се насочват натам, пише колумнистът Дженифър Саба в коментар за Ройтерс.

Много корпоративни пробиви в крайна сметка зависят от рекламите. В един момент вестниците ухажваха търговците на дребно, търговци на автомобили и наемащи работодатели, за да покрият две трети от приходите си. Радиото беше безплатно за слушателите, защото рекламите плащаха сметките. Ефирната телевизия, а след това и кабелната, силно разчитаха на 30-секундните рекламни спотове. По сходен начин интернет гигантите използваха малки и големи спонсори, за да засилят търсенето и видео стрийминга. От първичното ѝ публично предлагане през 2004 г. приходите на Alphabet са нараснали почти 160 пъти до над 300 млрд. долара през 2023 г. Логично е машинното обучение да последва подобен път.

Рекламният пазар вече е огромен и продължава да расте бързо. Рекламните разходи на компаниите по света се увеличиха с близо 50% от 2019 до 2023 г., надхвърляйки 900 млрд. долара, сочат данни на GroupM. Новите малки предприятия бяха голям фактор за това. Компании, вариращи от добре познати имена като Airbnb до по-малко известни като Chakaan Shoes, използваха социални мрежи, за да достигнат до клиентите си.

Не след дълго дигиталните услуги погълнаха традиционните медии. През 2014 г. телевизията отговаряше за повече от една трета от общата сума, изразходвана за реклама, или около 155 млрд. долара. GroupM твърди, че до 2024 г. делът на телевизията е спаднал под 17%, което се равнява на около 165 млрд. долара. През същото десетилетие онлайн каналите увеличиха дела си от 29% до около 70%.

Да предположим, че изкуственият интелект ще се превърне в нова категория с приблизително една пета от пазара до 2029 г. – по-бързо от 15-те години, които бяха нужни на дигиталните канали да си извоюват 30%. Освен това можем да предположим, че разходите за реклама продължават да растат средно с 9 на сто годишно, вместо да се забавят с 6%, както очаква GroupM, отчасти поради точното таргетиране на обучени модели, което трябва да направи рекламите още по-ценни. Като цяло това може да бъде възможност за 900 млрд. долара през следващите пет години, сочат изчисления на Ройтерс.

Alphabet и Meta неизбежно ще си върнат част от тези пари, заедно с ChatGPT на OpenAI и Microsoft. Както обикновено се случва обаче, новото поколение стартъпи също ще се възползва. Единствената константа е, че всички пътища в крайна сметка водят до Медисън авеню.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:11 | 03.01.25 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още