Може би сте чули, че думата на годината на Оксфорд е „мозъчно загниване“ (brain rot). Намерих това за интересно по две причини. Първата е, че очевидно са две думи. Втората е, че за разлика от предишните думи на годината – като „селфи“ от 2013 г. или миналогодишното „rizz” – „мозъчното загниване“ не е нито ниво, нито променено спрямо първоначалното си предназначение, пише Дейв Лий в коментар за Bloomberg.
Изразът е използван за първи път през 1854 г. и е „показателно за общия спад в умствените и интелектуалните усилия“.
Тъй като изборът на думата на годината на Оксфорд се случва чрез обществено допитване, това ме води към първата ми прогноза в този текст с наблюдения за технологиите през 2025 г. Икономиката на мозъчното гниене ще показва признаци на слабост, тъй като хората стават по-предпазливи към това, което им се предлага чрез алгоритми, докато де скролват до безкрай. Наводняването със съдържание, създадено от изкуствен интелект (AI), през изминалата година направи ползването на Facebook още по-безсмислено. Ето защо потребителите отправят погледите си в други посоки.
По същия начин можем да очакваме повече законодателство анти-социалните мрежи и антисмартфоните от правителствата и местните власти по целия свят, след драстичните действия, предприети от Австралия за забрана достъпа на потребители под 16 години до социалните мрежи, и след все повечето забрани за ползване на смартфони в американските училища. Импулсът се засилва и очаквам да последват по-широкообхватни директиви, както и по-оживени дебати дали подобри забрани са оправдани или ефективни. Не забравяйте добронамерените, но зле изпълнени усилия за проверка на възрастта в платформите.
Най-голямото сътресение на пазара на социални мрежи обаче може да дойде от забраната на TikTok в САЩ. Крайният срок 19 януари за продажбата му наближава бързо, но преди това, на 10 януари, Върховният съд ще изслуша аргументите на всяка от страните (TikTok и Министерството на правосъдието) относно това дали забраната е позволена от конституцията. Много правни наблюдатели смятат, че е малко вероятно съдът да отмени решението на по-долна инстанция, която застана на страната на правителството относно неговите донякъде неясни опасения за националната сигурност. Но през последните дни махалото показва признаци, че се залюлява. След седмици на неяснота относно позицията му, Тръмп се опита да спре закона, докато не встъпи в длъжност. Забавянето би позволило „на съда да си поеме глътка въздух, за да разгледа въпросите в един по-премерен график“, твърди той. Мнозина отляво и отдясно са съгласни с него.
Ако постоянният поток от технологични лидери, посещаващи Мар-а-Лаго, е някаква индикация, можем да очакваме Силициевата долина да бъде по-склонна и да изпълни предложенията на Тръмп през 2025 г., отколкото беше през 2017 г., когато видяхме широко осъждане на Тръмп и обещание да не му се помага при провеждане на политиката му. Ще са необходими няколко големи технологични партньори, за да се задвижат целите на Тръмп за масово депортиране, ако той наистина се опита да ги изпълни. Технологичните компании, по-пестеливи в наши дни, ще се възползват от възможността. Войните в Украйна и Газа ще продължат да осигуряват морално оправдание за фирмите от Силициевата долина да сключват военни договори, които преди избягваха от страх да не разстроят своите служители и клиенти.
В центъра на технологичната политика ще бъде Илон Мъск. Най-богатият човек в света ще търси силна възвръщаемост на инвестицията си в Тръмп. Как точно ще се случи това, остава да видим, въпреки че вече изглежда, че той използва силата на социалната си мрежа X, за да подчини Конгреса на волята си. Но неговата собственост върху X и властта му върху това, което се публикува там, вероятно ще го превърнат в гръмоотвод за воюващите фракции в дясната политика. Горчивият спор от миналата седмица за визи H-1B показва как подозренията относно целите на Мъск лежат точно под повърхността и нежеланието на милиардера да се откаже от битката може да се окаже вредно за неговите компании.