Главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг и основателят на Amazon Джеф Безос имат особено неблагоприятно минало с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман е в разгорещена правна битка с Илон Мъск, който стана един от най-големите поддръжници на Тръмп и ще има значима роля във втората му администрация, пише CNBC.
Всичко това помага да се обяснят съобщенията от тази седмица относно даренията за фонда по встъпване в длъжност на Тръмп.
„Президентът Тръмп ще ръководи страната ни в ерата на AI и нямам търпение да подкрепя усилията му, за да гарантираме, че Америка ще продължи да има предимство“, коментира Алтман в съобщение в петък. Той допълни, че планира да направи лично дарение от 1 млн. долара за фонда, потвърди компанията.
Meta дари 1 млн. долара за встъпването в длъжност, потвърди компанията пред CNBC няколко седмици след като Зукърбърг вечеря с Тръмп в имението му Мар-а-Лаго. Amazon също планира да дари 1 млн. долара, съобщи Wall Street Journal.
Тръмп беше ожесточен критик на технологичните компании и по-рано този месец заяви, че няма да пречи на прилагането на антитръстовите правила. Бъдещият президент номинира Гейл Слейтър, която го съветваше по технологичната политика през първия му мандат, за ръководител на антитръстовия отдел към Министерството на правосъдието.
„Големите технологични компании се развиват бурно от години, като задушават конкуренцията в най-иновативния си сектор и, както всички знаем, използват пазарната си сила, за да стъпкват правата на много американци, както и тези на малките технологични компании“, написа Тръмп на 4 декември в публикация в социалната си мрежа Truth Social, с която обяви номинацията на Слейтър. „Гордеех се с битката срещу тези злоупотреби в първия ми мандат и антитръстовият екип на нашето Министерство на правосъдието ще продължи да работи под ръководството на Гейл“, допълни той.
Тръмп отправи някои от най-яростните си критики в миналото към Amazon и Meta.
През първия си мандат той многократно нападна Безос и компаниите му Amazon и Washington Post, като ги обвини, че избягват данъци или публикуват „фалшиви новини“ наред с други неща. Тръмп също така многократно посочи с пръст Amazon за използването от нея на Пощенската служба на САЩ за доставянето на пакети на клиентите, като заяви, че компанията е допринесла за бюджетните проблеми на пощенската служба.
Враждебността беше взаимна. През 2019 г. Amazon обвини Тръмп в „задкулисни атаки“ срещу компанията заради загубения от нея договор за милиарди долари с Министерството на отбраната. А преди изборите през 2016 г. Безос критикува поведението на Тръмп, като заяви, че то „подкопава демокрацията ни“. След това тогавашният кандидат на Републиканската партия обвини Безос, че използва Post като „данъчно убежище“, а Безос, който притежава и космическата компания Blue Origin, предложи в туит да изпрати Тръмп в Космоса с една от ракетите си.
Blue Origin се конкурира за договори с федералните служби със SpaceX на Мъск.
На конференцията DealBook Summit на 4 декември, организирана от New York Times, Безос заяви, че очаква по-дружелюбна регулаторна среда при следващата администрация.
„Този път съм много оптимистично настроен. Той изглежда има много енергия да намали регулациите. Ако мога да помогна за това, ще му помогна“, каза Безос от сцената.
Тръмп нарече Безос „Джеф Бозо“. Предпочитаният му прякор за главния изпълнителен директор на Meta е „Зукършмък“.
След загубата си на изборите през 2020 г. Тръмп заведе дело срещу Facebook, Twitter и Google, както и към съответните им главни изпълнителни директори. И трите компании спряха акаунтите на Тръмп от платформите си след щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г.
Тръмп отдавна обвинява Facebook, че заглушава консервативни гласове. През март той нарече платформата „врагът на народа наред с много от медиите“.
Сега, когато Тръмп се завръща в Белия дом и създаде тесни връзки с Мъск, останалите от технологичния сектор изглеждат готови да си спечелят благоразположението му. Главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук, ръководителят на Microsoft Сатя Надела и на Google Сундар Пичай и други публично поздравиха Тръмп след победата му през ноември.
За OpenAI и Алтман притесненията са малко по-различни. Алтман и Мъск бяха съоснователи на OpenAI, която първоначално беше организация с нестопанска цел. Оттогава двамата публично се разграничиха един от друг, като Алтман остана главен изпълнителен директор на OpenAI, а Мъск създаде конкурентната компания за изкуствен интелект xAI.
През март Мъск заведе дело срещу OpenAI и съоснователите ѝ Алтман и Грег Брокман, поради предполагаеми нарушения на договор и задължения на доверени лица. Той заяви, че проектът е бил превърнат в дружество с цел печалба, контролирано до голяма степен от основен акционер в Microsoft. Делото цели осуетяване на промяната в структурата.
OpenAI заяви в блог публикация в петък, озаглавена „Илон Мъск искаше OpenAI за печалба“, че през 2017 г. Мъск „не само искал, а и в действителност създал организация с цел печалба“, която служи като предложената нова структура на компанията.
Притеснението на Алтман е, че Мъск вложи над 250 млн. долара в подкрепа на предизборната кампания на Тръмп и сега ще оглави „Министерството на ефективното управление“. В тази роля той може да повлияе на регулирането на изкуствения интелект по начини, които са в полза на бизнеса му.
На 5 декември Тръмп обяви, че рисковият инвеститор и създател на подкаст Дейвид Сакс, който е приятел на Мъск, ще се присъедини към администрацията му като „AI и криптокрал на Белия дом“.