Американската Великолепна седморка в технологичния сектор – Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta и Tesla – многократно засенчи прогнозите на Wall Street относно финансовото си представяне, като консултантската фирма deVere Group прогнозира, че тези компании ще продължат да доминират на фондовата борса и през 2025 г.
Общата пазарна оценка на най-големите технологични компании в САЩ надхвърли 18 трлн. долара за първи път в историята на статистиката, изчислява Dow Jones.
„Комбинираната пазарна стойност на Великолепната седморка вече надвишава годишния брутен вътрешен продукт (БВП) на всяка отделна страна в световен мащаб, с изключение на САЩ и Китай“, изтъква главният изпълнителен директор на deVere Найджъл Грийн. „Техният опит да засенчат дори и най-амбициозните прогнози е впечатляващ, циментирайки мястото им на основни двигатели на глобалните иновации и създаване на богатство“, добавя той.
Дори когато ръстът на печалбите се забавя, Big Tech (големите американски технологични компании – бел. ред.) продължава да се представя добре, далеч надхвърляйки останалите компании в рамките на S&P 500. Това се дължи на доминирането им в сектори с висок растеж като изкуствен интелект (AI), облачни изчисления, електромобили и дигитална реклама.
Способността на тези фирми да се разширят в сфери, където властват иновативните технологии, съчетана с опита им да работят под натиск, гарантира, че лидерството им ще се запази през следващата година.
„Постоянното превъзходство на Big Tech през последното десетилетие не е случайно“, коментира още Грийн. „Тяхната способност да надминават очакванията отново и отново е пряк резултат от безмилостния им фокус върху иновациите, диверсификацията и изпълнението в мащаб“, допълват той.
По думите му 2025 г. ще бъде поредната добра година за тези компании, водени от инвестициите в новаторски технологии и доминирането им в сектори, които са в основата на бъдещата икономика.
Главно действащо лице тук е изкуственият интелект, ключов двигател за растеж. Nvidia, например, остава лидер при AI хардуера, предоставяйки основните инструменти за разработване на AI модели в световен мащаб.
Microsoft продължава да доминира в корпоративното пространство със своите управлявани от AI инструменти, интегрирани в Office, Azure и Dynamics.
Amazon, чрез своя облачен бизнес AWS, използва AI, за да подобри услугите за бизнеси от всякакъв размер.
Meta Platforms оптимизира своите рекламни платформи с AI и разширява иновативните си продукти като генеративни AI предложения за потребителите.
Междувременно Tesla продължава да разширява своя бизнес чрез разработки в сферата на AI и електромобилите, съчетани с автономното управление, докато Alphabet и Apple навлизат в технологичното пространство на здравеопазването и хардуерните екосистеми, които все повече се фокусират върху AI.
Способността на тези компании да се възползват от такива трансформиращи възможности им позволява да преодолеят предизвикателните пазарни условия.
Въпреки че перспективите са изключително положителни, важно е да се признаят потенциалните рискове, изтъква deVere.
Регулаторният контрол нараства, тъй като правителствата в световен мащаб се стремят да ограничат влиянието на тези компании, особено с разширяващите се инвестиции в способностите на AI. Освен това големите разходи за технологии от следващо поколение могат да създадат рискове за краткосрочните маржове.