Intel заяви в сряда, че сделката ѝ за 7,86 млрд. долара правителствени субсидии от САЩ ще ограничава способността на компанията да продава дялове от нейното звено за производство на чипове, ако то стане независимо, предава Ройтерс.
Министерството на търговията на САЩ обяви субсидията на Intel във вторник, част от общата сума от 39 млрд. долара за сектора, включително за Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. и други, в опит да съживяване на производството на полупроводници в Съединените щати.
През септември главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер каза, че компанията планира да прехвърли своите операции за производство на чипове в дъщерно дружество и е отворена за наемане на външни инвеститори в звеното, наречено Intel Foundry.
В документи до регулаторите тази седмица Intel заяви, че субсидиите изискват да притежава поне 50,1% от Intel Foundry, ако звеното се отдели в ново частно юридическо лице. Ако Intel Foundry стане публична компания и самата Intel не е най-големият акционер, компанията може да продаде само 35% от Intel Foundry на който и да е акционер, преди да влезе в разпоредбите за промяна на контрола.
Intel не е отговорила веднага на запитването за коментар по въпроса. Говорител на Министерството на търговията посочва, че правителството договаря разпоредби за промяна на контрола с всички директни получатели на грантове.
Intel ще трябва да се съобрази с ограниченията, за да продължи проектите на компанията на стойност 90 млрд. долара в Аризона, Ню Мексико, Охайо и Орегон и да запази производство на модерните чипове в САЩ, сочат документите.
Всички промени в контрола могат да наложат Intel да поиска разрешение от Министерството на търговията на САЩ, разкриват още документите.