fallback

Инвеститорите се насочват към софтуерния сектор и обръщат гръб на компаниите за чипове

Ситуацията на пазарите започва да се променя след избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ

11:53 | 27.11.24 г.

Сред технологичните инвеститори има значителна промяна през последния месец – за тях акциите на софтуерните компании стават все по-горещи, докато тези на производителите на полупроводници не са, пише Райън Властелица за Bloomberg.

Wall Street се оттегля от сектора с чиповете, отблъснат от надутите оценки и рисковете, свързани с търговската война при управлението на Доналд Тръмп. Новоизбраният президент, който открито критикува Закона за чиповете, днес обеща да наложи допълнителни мита на Китай, Канада и Мексико. Софтуерът, напротив, е във възход. Инвеститорите са положително настроени за тази група компании, предвид по-ниската ѝ експозиция към рискове с митата и тъй като попътният вятър на изкуствения интелект (AI) изглежда ще се измести от инфраструктура към услуги.

„Софтуерът беше изоставен, но изглежда като следващият печеливш от изкуствения интелект, като същевременно може да се възползва и ако новата администрация е по-снизходителна по отношение на регулациите и сливанията и придобиванията“, коментира Бил Стоун, главен инвестиционен директор в Glenview Trust. От друга страна, „има толкова много добри новини за чиповете, особено за чиповете с изкуствен интелект, че оценката им скочи рязко в момент, в който има повече несигурност“.

Софтуерът се завръща. Графика: Bloomberg

Наскоро представените финансови отчети подчертават промяната в настроенията. Акциите на софтуерната компания за анализ на данни Snowflake повишиха стойността си на фона на стабилна прогноза, докато търсенето на AI софтуер подкрепи новите данни на Palantir Technologies. За разлика от тях дори силните резултати на Nvidia не успяха да развълнуват инвеститорите.

От началото на ноември основен борсово търгуван фонд, който следи софтуерните компании, е записал 16% ръст, с което има шанса да запише най-голямото си едномесечно повишение от година, въпреки че днес остава без промяна. Междувременно фондът за полупроводници е записал по-малко от 2% ръст този месец.

Това представлява „рекорден ход за всички времена за софтуера спрямо чиповете“, смята Майкъл Туми, управляващ директор за търговия с акции в Jefferies. И все пак промяната „едва оставя отпечатък върху 10-годишната диаграма“ на тяхното относително представяне, което предполага възможност за продължаване на тенденцията, допълва той.

Степента на изместване ще зависи от това как ще се развие ситуацията при Тръмп. Шон О‘Хара, президент на Pacer ETF Distributors, вижда „много несигурност за производителите на чипове предвид митата“. Това създаде потенциал за нестабилност, особено защото акциите на компаниите за чипове вече имаха голямо рали, свързано с AI. „Същевременно ние смятаме, че ще има по-голям фокус върху AI софтуера“, допълва той.

Досега темата за AI е облагодетелствала много повече производителите на чипове, отколкото софтуерните фирми, докато бизнесът влага средства в чиповете и сървърите, от които се нуждае, за да ползва технологията. Междувременно само няколко софтуерни компании, като Palantir, Microsoft и Oracle, се радват на особен успех, свързани с изкуствения интелект. Но софтуерът и услугите може да са следващите, които ще засилят растежа си благодарение на AI.

В същото време производителите на чипове, които бяха първите наистина облагодетелствани от AI търговията, сега изглеждат твърде скъпи. Philadelphia Semiconductor Index се търгува 24 пъти над прогнозираната печалба, повече от своето средно 10-годишно ниво от 18 пъти, а акции като тези на Arm Holdings и Nvidia са сред най-скъпите. Това може да означава по-голям риск от спад, ако се появят предизвикателства, докато отчетът на Nvidia показа, че  може да са необходими по-големи постижения, за да продължи ръстът на сектора.

Разбира се, акциите на компаниите за полупроводници остават популярно място за растеж. Според Bloomberg Intelligence печалбата на фирмите за чипове се очаква да нарасне с 40% през 2025 г., в сравнение с около 12% за индустрията за софтуер и услуги. Ръстът на приходите от продажби се очаква да бъде много по-силен от този на производителите на чипове.

Следващият голям тест за софтуерния сектор ще бъде в началото на декември, когато Salesforce представи резултатите си. Компанията наема агресивно, за да прокара новия си генеративен продукт за AI агенти и силните резултати от компанията ще помогнат за поддържане на ралито на сектора, смята Джордан Клайн, специалист в технологичния сектор в Mizuho Securities.

„След изборите общите и технологичните инвеститори са изправени пред трудността да притежават много повече софтуерни (и финтех) акции и да държат много по-малко книжа на компании за чипове“, пише той. „Пропускането на тези ходове оставя някои в лошо положение“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:53 | 27.11.24 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още