fallback

Как AI ще промени образованието и медицината

Фондацията на SiteGround за 100 млн. лв. насърчава работата с изкуствен интелект в българските училища

15:55 | 26.11.24 г.

Най-важните умения в бъдеще ще бъдат адаптивността и желанието за учене през целия живот. Много умения бързо стават излишни и през следващите 50 години хората ще трябва периодично да се адаптират към новите технологии. Добрите професионалисти трябва да искат да придобиват знания и умения в повече от една сфера. Това казаха Светослав Драгиев, изпълнителен директор на фондация "За пример”, и Ясен Кипров, ръководител на AI екипа на SiteGround, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.

Гостите обясниха, че фондация „За пример“ подкрепя ценности, които са важни и нужни на младите хора. Най-много са проектите в сферата на образованието и спорта, а най-предизвикателна е работата, свързана със здравеопазването.

В сферата на образованието обучаваме учители да боравят с изкуствен интелект. Обученията са така организирани, че са отворени за всички. Всеки учител, който прояви интерес, може да се запише, каза Кипров.

„Голяма част от учителите не бяха използвали изкуствен интелект преди обученията ни. Радвам се, че в резултат на обученията стават много по-инициативни“, коментира той. По думите му работата им с учениците ги мотивира допълнително, тъй като голяма част от децата са много запознати с всякакъв вид инструменти. Изкуственият интелект помага с проверяването на домашни, изпращането на съобщенията и може дори да даде съвет в трудна ситуация.

Според Драгиев е нужна промяна на учебните планове. Това ще позволи и по-широка употреба на изкуствен интелект. Изкуственият интелект трябва да е част от гимназиалното образование у нас, но все още институциите не са взели мерки, за да обновят програмите. 

„Изкуственият интелект крие и рискове“, предупреди Кипров. Възможно е част от информацията да е невярна или пристрастна. „Не бива да разчитаме на изкуствения интелект да свърши цялата работа, а по-скоро трябва да гледаме на него като на помощник. Повечето тийнейджъри ползват изкуствения интелект за писане на домашни. Ако учителите и училището не вземат това предвид, тази практика може да се превърне в негативна тенденция“, отбеляза той.

Бизнесът може само да спечели, ако има повече млади хора с креативно мислене, които знаят как да боравят с технологиите. В стипендиантската програма Explorer участват ученици, които демонстрират отлични резултати на състезания и олимпиади.

Драгиев посочи, че в телемедицината тепърва ще се използва много по-често. Първо предстои да видим как изкуственият интелект ще навлезе в изследванията и анализите. За момента там има най-много потенциал, който може да допринесе много за развитието на медицината, уточни събеседникът.

Целия разговор вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:55 | 26.11.24 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още