fallback

Министерството на правосъдието на САЩ поиска от Google да продаде Chrome

Съдия насрочи съдебно дело по предложенията за април догодина

19:09 | 21.11.24 г.

Google на Alphabet трябва да продаде браузъра си Chrome, да споделя данни и резултати от търсения с конкуренти и да вземе други мерки, включително възможна продажба на Android, за да прекрати монопола си върху онлайн търсенията, заявиха прокурори, цитирани от Ройтерс.

Мерките, представени от Министерството на правосъдието на САЩ, са част от знаково дело във Вашингтон, което може да промени начина, по който потребителите намират информация.

Те ще бъдат задействани за срок до десет години и ще бъдат прилагани от назначен от съда комитет, за да поправят незаконния монопол според наблюдаващия делото съдия в търсенията и свързаните с тях реклами в САЩ, където Google обработва 90% от търсенията.

„Незаконното поведение на Google лишава конкурентите не само от изключително важни канали за разпространение, а също и от партньори в разпространението, които в противен случай биха позволили навлизането на тези пазари от конкуренти по нови и иновативни начини“, отбелязват Министерството на правосъдието и антитръстовите органи в съдебен документ от сряда.

Техните предложения включват прекратяване на изключителните споразумения, чрез които Google плаща милиарди долари годишно на Apple и на други продавачи на устройства, за да направят търсачката ѝ по подразбиране в техните таблети и смартфони.

Google определи предложенията като смущаващи в комюнике в четвъртък.

„Подходът на Министерството на правосъдието ще доведе до безпрецедентно надхвърляне на правомощията от правителството, което ще навреди на американските потребители, разработчици и малък бизнес и ще застраши глобалното икономическо и технологично лидерство на Америка, точно когато то е най-необходимо“, заяви главният правен директор на Alphabet Кент Уолкър.

Книжата на Google се търгуват със спад от около 6% в четвъртък.

Районният съдия Амит Мехта насрочи съдебен процес във връзка с предложенията за април, въпреки че избраният за президент Доналд Тръмп и следващият антитръстов ръководител в Министерството на правосъдието може да се намесят и да променят хода на делото.

Технически комитет

Предложенията са широкообхватни, включително забрана Google да навлиза отново на пазара на браузъри за пет години. Настоява се също компанията да продаде операционната си система за мобилни телефони Android, ако други мерки не възстановят конкуренцията. Министерството на правосъдието поиска също забрана за Google да купува или инвестира в конкурентни търсачки, основани на запитвания продукти с изкуствен интелект или рекламни технологии.

Издатели и уеб сайтове ще могат също така да отказват да бъдат включени в обучаването на продукти с изкуствен интелект на Google.

Петчленният технически комитет, назначен от съдията, ще следи за съобразяването с предложенията на прокурорите. Комитетът, за който ще плаща Google, ще има правомощието да иска документи, да разпитва служители и да проучва софтуерни кодове, сочи документът.

В своята цялост мерките целят да прекъсне „вечната верига с обратна връзка, която още повече затвърждава позициите на Google“ чрез допълнителни потребители, данни и долари от реклама, отбелязват прокурорите.

Chrome и Android

Chrome е най-широкоизползваният уеб браузър в света и е стълб в бизнеса на Goolge, който предоставя на потребителите информация, позволяваща на компанията да насочва рекламите по-ефективно и рентабилно.

Google използва Chrome и Android, за да поставя на първо място собствената си търсачка за сметка на конкурентите, отбелязват прокурорите.

Компанията заяви, че ако бъде принудена да се откаже от Chrome и Android, които се основават на софтуер с отворен код и са безплатни, това ще навреди на компаниите, които разчитат на тях за развиването на собствените си продукти.

Предложенията ще забранят на Google да изисква устройствата, които работят с Android, да включват нейната търсачка и AI продукти.

Google ще има варианта да продаде софтуера вместо да се съобрази с изискванията. Министерството на правосъдието и антитръстовите органи ще трябва да одобрят потенциалните купувачи. Компанията ще има възможност да представи собствени предложения през декември.

Споделяне на данни

Съгласно предложенията Google ще трябва да лицензира резултати от търсения на конкуренти при номинална цена и да споделя безплатно данните, които събира от потребителите, с конкуренти. На компанията ще бъде забранено да събира данни на потребителите, които не може да споделя, тъй като са от частен характер.

Прокурорите са подготвили предложенията, след като разговаряли с представители на компании, които се конкурират с Google, включително търсачката DuckDuckGo.

„Смятаме, че това наистина е нещо голямо и ще свали бариерите за конкуренция“, коментира Камил Базбаз, ръководител на отдела за връзки с обществеността на DuckDuckGo.

Компанията обвини Google, че се опитва да избяга от правилата на ЕС, които изискват споделяне на данни. Google заяви, че няма да рискува доверието на потребителите, като даде на конкурентите си чувствителни данни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:23 | 21.11.24 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още