fallback

INSAIT представи изкуствен интелект, създаден да работи на български език

Новият генеративен модел е свободно достъпен, може да се внедри в системата на всяка българска институция, компания или организация

15:33 | 19.11.24 г.
Автор - снимка
Редактор

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) представи изкуствен интелект от ново поколение, създаден да работи на български език. Така България става първата държава в Европейския съюз, която разполага с изкуствен интелект на толкова високо технологично ниво на собствения ѝ език, създаден от научна организация с държавно финансиране, съобщава БТА.

Научният директор на института проф. Мартин Вечев и изпълнителният директор инж. Борислав Петров представиха възможните приложения на новия изкуствен интелект и данни за представянето му в сравнение с някои от най-популярните продукти на технологични гиганти от целия свят.

Вечев отбеляза, че един от най-важните стратегически въпроси пред всяка държава в момента е не дали ще използва изкуствения интелект, а дали ще създава собствен такъв и ще развива собствени модели, технологии, или ще наема изкуствен интелект от други държави или фирми.

„Този ден е много важен и превратен за България, защото чрез INSAIT страната ни създаде първия изкуствен интелект на световно ниво. Новият генеративен модел на института е свободно достъпен на https://models.bggpt.ai/ и може да бъде свален и интегриран в системите на всяка българска институция, частна компания или обществена организация. Ключово предимство на модела пред платените платформи е осигуряването на информационна защита - той може да се използва от дадена организация, без да се налага тя да споделя данните си с външни компании. В образованието могат да се изграждат системи с изкуствен интелект на базата на тези нови модели за персонализирано обучение на ученици, на студенти, като се взимат предвид техните оценки, отзиви, предистория“, каза Вечев.

Новият генеративен модел на INSAIT превъзхожда на български в пъти по-големи и по-скъпи за ползване отворени модели, като например 70-милиардния Llama 3.1 на Meta. Интересен факт е, че той превъзхожда и свободната версия на ChatGPT (GPT-4o-mini) и си съперничи с последната платена версия (GPT-4o) за чат-производителност на български. Това твърдение идва от самия GPT-4o след редица направени тестове, в които изкуственият интелект на американската компания OpenAI е ползван за арбитър между себе си и българския модел. Подобни са и резултатите спрямо последните модели на Anthropic, друга водеща американска компания за изкуствен интелект.

Моделите на INSAIT са базирани на отворените модели Gemma-2 на Google, но производителността им на български става възможна благодарение на научни изследвания, проведени в института INSAIT през последната година. Те водят до създаването на нова технология, която позволява даден генеративен модел да бъде обучен с допълнителни знания (напр. български), без да забравя старите си умения (напр. английски). Технологичният пробив беше публикуван в EMNLP’24, водеща конференция за изкуствен интелект, проведена миналата седмица в Маями, САЩ, уточняват от Министерството на образованието и науката. 

България е първата държава в Европа с такава технология

Премиерът Димитър Главчев отбеляза, че това е проект на световно ниво и най-хубавото е, че се запазва българският език през този модел и в дигиталната епоха се запазва чистотата на езика, което е абсолютен принос.

Изкуственият интелект е не само водещо направление в технологиите, но то е много важно за националната сигурност и за развитието на образованието, каза министърът на образованието и науката Галин Цоков. Той посочи възможностите за използването на тези нови модели на изкуствения интелект на български език в българското образование, в университетите ни и в БАН. Приложение може да има и в българските училища, които могат на базата на тези модели да създадат в своите електронни платформи такива инструменти, които да позволят добре да се администрира управлението - на учебния процес, но и на самото училище. 

През следващата година започва един много голям и важен за Министерството на образованието и науката проект за дигитализацията на нашата образователна система и в неговите рамки може да се вгради този иновативен модел, и то на български език, за да може да се постигне персонализирано обучение, да може да се генерира учебно съдържание, да се генерират тестови задачи за изпитване на ученици, каза още просветният министър.

В събота, 23 ноември, институтът INSAIT ще пусне чат приложение, което ще се използва свободно от цялото българско общество.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:33 | 19.11.24 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още