fallback

Кои са поведенческите техники за по-ефективна работа

Технологии променят начина, по който мислим и обработваме информация, посочи Леора Гастер, невроучен, съосновател на Mind Body Studies

14:30 | 16.11.24 г.

Сега е подходящият момент да използваме технологията на изкуствения интелект, за да си спомним, че трябва да върнем в своята култура идеята, че трябва да познаваме себе си, да усещаме тялото си. Това мнение изрази в предаването "Футуризъм" на Bloomberg TV Bulgaria направи Леора Гастер, невроучен, съосновател на Mind Body Studies.

„Трябва да върнем сигналите от цялото ни тяло обратно в процеса на учене. Затова, когато говорим за напредък в процеса на учене, сега, а и в последните 20 години, се опитваме да подобрим сензорните усещания, сред които има и физически усещания. Това наистина е много важно“, коментира тя.

Леора Гастер посочи, че различните технологии не променят начина, по който мислим и обработваме информация. „Те насърчиха начина, по който поставяме акцента върху внимателното обмисляне“, обясни невроученият и добави, че чак сега с помощта на изкуствения интелект осъзнаваме, че хората са толкова напрегнати и ще бъдат заменени.

Според  Леора Гастер това би могло да се превърне във верига на постоянна обратна връзка и изкуственият интелект да ни казва какво да правим, „дори да ни напомня да дишаме“.

Тя обаче е категорична, че този напредък трябва да бъде ребалансиран, за да получаваме обратна връзка за физиологичните ни процеси, които изпращат важен сигнал за състоянието ни. „Когато хората да се вслушват в сигналите на физиологичната си система, това веднага се отчита от мозъка, и подобрява ефективността ни“, посочи Гастер.

На въпроса как технологии като виртуалната реалност и невронните мрежи могат да ни помогнат в ученето и да стимулират интелекта и невропластичността ученият отговори, че мозъкът може да се преструктурира.

"Колкото повече работите с цялата си система и създадете постоянен поток от обратна връзка, толкова по-скоро ще получавате сигнал, че не сте в най-ефикасното си състояние. И ще знаете как да реагирате на него, как да овладеете своите вътрешни процеси, да управлявате емоционалното си състояние. Така с времето ще го доусъвършенствате. По този начин хората не достигат състояние, в което са прекалено стресирани и няма да се налага да търсят помощта на психолог", коментира Леора Гастер.

Тя отбеляза, че изследванията установят развитието на човешкия интелект и невропластичността. И съобщи, че в българска лаборатория се правят такива проучвания, които измерват ефекта върху невронните вериги в мозъка от подканите да се следят физиологичните реакции на тялото по време на учене и работа.

"Страхотно е, че с помощта на науката можем да потвърдим, че тези поведенчески намеси работят. Тези проучвания се правят от сто години, а лично аз се занимавам с това от 50 години и съм наблюдавала това развитие и откриването на функционалния ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Чрез него можем да наблюдаваме движенията в мозъка в реално време“, обясни ученият и добави, че много от авангардните технологии вече са потвърдени от науката, защото от тях определено има ефект.

Стигнахме ли предела на възможността да правим няколко неща едновременно? Какви са основните предизвикателства, които бизнесите би трябвало да очакват при въвеждането на изкуствения интелект, и как могат да ги преодолеят?

Гледайте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Футуризъм" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:55 | 16.11.24 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още