Ключовият подизпънител на iPhone – Hon Hai Precision Industry Co., отчете по-висока от очакваната тримесечна печалба поради постоянното търсене на сървъри, захранващи приложения за изкуствен интелект (AI), съобщава Bloomberg.
Компанията, известна още като Foxconn, заяви в четвъртък, че нетната печалба през тримесечието до края на септември възлиза на 49,3 млрд. тайвански долара (1,5 млрд. щатски долара), надминавайки средната оценка от 45,7 млрд. тайвански долара. Приходите за тримесечието са нараснали с 20% до рекордните 1,85 трлн. тайвански долара, за което са допринесли стабилните поръчки за сървъри, съдържащи най-съвременните чипове на Nvidia.
Hon Hai потвърди позицията си, че настоящото тримесечие ще доведе до ръст на продажбите както за годината, така и след това. Тя очаква продажбите на сървъри с изкуствен интелект (AI) да формират 50% от общия ѝ бизнес със сървъри през 2025 г., като същевременно предупреди, че бизнесът ѝ с умни потребителски продукти ще отбележи спад през тази година. Преди това тя прогнозираше, че продажбите в този сегмент ще останат без промяна.
През октомври председателят на Hon Hai Йънг Лиу заяви пред Bloomberg TV, че компанията му увеличава капацитета за производство на сървъри, за да отговори на „лудото“ търсене. Hon Hai е основен бенефициент от бума на инфраструктурата за изкуствен интелект, стимулиран от големите доставчици на облачни услуги, включително Microsoft, Alphabet, Meta Platforms и Amazon.com. Тези четири големи американски фирми ще похарчат общо над 200 млрд. долара тази година за хардуер за разработване на AI.
Въпреки това приходите на Hon Hai през октомври растат с най-бавния темп от февруари насам, което поражда опасения, че разходите за изграждане на центрове за данни може би се забавят.
Друго главоболие, което може да се очертае за Hon Hai, идва от строгите мита, които новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи върху вноса. Компанията започна да ускорява темпа на диверсификация на производствените си бази по време на първата администрация на Тръмп, но все още произвежда по-голямата част от iPhone в Китай, въпреки че прехвърли част от производството си в Индия.