Зеленият преход при строителството е задвижен от задълбочаването на значението на новите технологии. Зелените, устойчиви и здравословни сгради се борят с климатичните промени. Този коментар в предаването „Made in Green“ на Bloomberg TV Bulgaria направи Бранимир Стефанов, основател и изпълнителен директор на платформата Proptes.
„В последно време строителството е един от най-иновативните сектори, на който IT средите обръщат внимание. Новите технологии в сградите подкрепят прехода към кръгова икономика. Те са съществена част и без тях просто не можем“, обясни той.
Мениджърът отчете, че за бизнеса „зелените“ сгради „имат значение по отношение на енергийната ефективност – намаляване на разходите за отопление, охлаждане, намаляване на използването на водните ресурси, рециклирането“.
По думите му, така се постигат ниски оперативни разходи, термален комфорт, качество на въздуха, сигурност на обитателите, предпазване от вредители и прах, почти нулев въглероден отпечатък.
„Въпреки това те срещат и редица предизвикателства при изграждането и поддържането си, отчете той. Стефанов добави, че високите разходи за първоначалното изграждане или обновлението на вече съществуващи сгради притесняват инвеститорите, но отбеляза, че с времето тези разходи доста бързо се възвръщат.
„Други недостатъци са устойчивите материали, които се влагат в тези сгради. Все още те са доста скъпи, а пазарът не е толкова развит, но се вижда тенденция към узряване“, посочи Стефанов.
Според него има и други пречки пред тези сгради – по-високите разходи за поддръжка и пазарните предизвикателства, породени от „нездравия скептицизъм“ у повечето инвеститори. Въпреки това Бранимир Стефанов заяви, че се вижда тенденция за нарастване на разбирането, особено сред традиционното строителство.
„Все по-голяма роля в насочването на бизнеса към изграждане на зелени и устойчиви сгради играят регулациите на европейско ниво. В последния си мандат Европейския парламент прие законодателство, свързано с озеленяването на строителния сектор. Това включва обновена Директива за енергийните характеристики на сградите, която сочи, че до 2028 г. всяка новоизградена публична сграда трябва да е с нулеви емисии, а до 2030 г. – всяка друга сграда“, припомни мениджърът.
Къде са първите сертифицирани сгради в България? Колко проекта досега са реализирани?
Целия коментар вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Made in Green“ може да гледате тук.