fallback

Китайският индекс на полупроводниците достигна близо 3-годишен връх

Пред индустрията стоят въпроси, свързани с новите американски санкции срещу TSMC

13:49 | 11.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Китайският индекс на полупроводниците скочи близо до тригодишен връх в понеделник, докато инвеститорите залагат, че американската заповед, спираща доставките на усъвършенствани чипове на Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) към китайски клиенти, може да ускори усилията на Пекин да стане независим от останалите, предава Ройтерс.

От понеделник TSMC ще спре доставките на определени модерни чипове към някои китайски клиенти, след като получи писмо от Министерството на търговията на САЩ, налагащо ограничения върху износа на тези продукти.

Анализатори твърдят, че макар този подход да може да доведе до известни краткосрочни проблеми за китайските фирми, участващи в проектирането на чипове за AI ускорители и графични процесори, той може да е от полза за местния сектор за производство на полупроводници, тъй като компаниите ще имат малко алтернативи.

CSI Semiconductor Index нарасна с повече от 6% по време на търговията в понеделник до най-високото си ниво от 20 декември 2021 г., докато CSI Integrated Circuits Index се повиши с 5%. Цената на акциите на SMIC, най-големият китайски поддоставчик на чипове и най-голямата местна алтернатива на TSMC, записа над 4% ръст.

„В средносрочен и дългосрочен план това ще наложи реорганизация на веригата за доставки, ще увеличи търсенето на местни производствени мощности за усъвършенствани процеси и ще насърчи технологичните пробиви в оборудването за производство на чипове и материали нагоре по веригата“, коментира китайската брокерска компания Cinda Securities в бележка, публикувана в неделя.

През последните години няколко китайски технологични фирми и дизайнери на чипове се опитаха да проектират свои собствени модерни процесори, след като САЩ санкционираха Huawei Technologies и наложиха забрани на компании като Nvidia и AMD да продават своите най-модерни чипове в Китай.

Мнозина разчитат за производство на базираната в Тайван TSMC, която е най-големият поддоставчик на чипове в света.

Съединените щати наложиха ограничения на износа на чипове със 7-нанометрова технология и по-модерни дизайни на TSMC, писа по-рано Ройтерс.

Единственият поддоставчик в Китай, който е способен да произвежда чипове със 7-нанометров процес, е SMIC, която е известна с това, че помага на Huawei да произвежда чипове, ползвани в най-новите ѝ смартфони, включително Mate 60 и Pura 70.

Анализатори твърдят, че SMIC произвежда такива усъвършенствани чипове, използвани оборудване, доставено от компании като нидерландската ASML и базираната в САЩ Applied Materials, които е успяла да натрупа преди санкциите на Съединените щати да влязат в сила.

Въпреки това SMIC се сблъска с трудности при увеличаване на производството поради американския контрол върху износа, който ѝ забранява да купува оборудване, необходимо за модерно производство на чипове, докато местните алтернативи все още не са готови за това усилие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:49 | 11.11.24 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още