Глобалният пазар на свързани с изкуствен интелект (AI) продукти расте и ще стигне 990 млрд. долара през 2027 г., тъй като бързото внедряване на технологията променя компаниите и разтърсва икономиките, твърди Bain & Co.
Пазарът, включително свързаните с AI услуги и хардуер, ще се разраства с между 40% и 55% годишно от 185 млрд. долара миналата година, твърди консултантската компания в петия си годишен Глобален технологичен доклад, представен в сряда. Това ще доведе до приходи на стойност между 780 и 990 млрд. долара, съобщава Bloomberg.
Растежът ще бъде подхранен от по-големи AI системи и по-големи центрове за данни, които да ги обучават и управляват, задвижвани от компании и правителства, използващи технологията, за да засилят ефективността. Търсенето расте толкова бързо, че ще постави под натиск веригите за доставки на компоненти, включително чипове, нужни за функционирането на услугите, твърди Bain. В комбинация с геополитическите напрежения, нарастващите продажби може да предизвикат недостиг на полупроводници, лични компютри и смартфони, предупреждава Bain.
Търсенето на компоненти за чипове нагоре по веригата, например проектиране на интегрални схеми, може да се увеличи с 30% или повече до 2026 г., налагайки натиск върху производителите, казва Bain. Разходите за по-големи центрове за данни може да скочат от 1 млрд. до 4 млрд. долара в момента до между 10 млрд. и 25 млрд. долара след пет години, тъй като капацитетът им се разширява до над 1 гигават от 50-200 мегавата в момента, твърди компанията.
„Очаква се тези промени да имат огромни последствия за екосистемите, които подкрепят центровете за данни, включително инфраструктурно инженерство, производство на електроенегия и охлаждане“, казва консултантската компания в изявление.
Компаниите преминават отвъд експерименталната фаза и започват да разширяват приложението на генеративния AI в дейността си, казва Bain. Малките езикови модели, подобно на големите, които доведоха до създаването на чатбота ChatGPT на OpenAI, но са по-леки и ефективни, може да бъдат предпочитани от компании и държави на фона на опасения за разходите и неприкосновеността на данните.
Някои правителства, сред които Канада, Франция, Индия, Япония и ОАЕ, харчат милиарди долари, за да субсидират държавен AI, инвестирайки в местна изчислителна инфраструктура и AI модели, създадени в границите им и обучавани с местни данни. Изграждането на успешни държавни AI екосистеми обаче ще бъде времеемко и скъпо, посочва Ан Хокър, ръководител на отдела за глобални технологии в Bain.