Прекомерното доверие в изкуствения интелект (AI) рискува да повтори грешките от криптобалона отпреди само две години, предупреди професорът по икономика и нобелов лауреат Пол Ромър.
„В момента има твърде много доверие за бъдещата посока на AI”, каза Ромър за Bloomberg TV в сряда. „Когато хората проектират това напред, мисля, че са в риск да направят много сериозна грешка“.
OpenAI предизвика засилено вълнение около изкуствения интелект с изключително популярния си чатбот ChatGPT в края на 2022 г., което доведе до огромни инвестиции в изчислителна мощ и облачни възможности от страна на технологични гиганти от Microsoft до Alibaba. Това превърна Nvidia в компания за няколко трилиона долара, тъй като чиповете ѝ са по-ефективни в обучението на AI.
Ромър обаче предупреждава, че е опасно да се очаква сегашният темп на подобрение на AI услуги да продължи до безкрай.
„Възползвахме се от увеличаването на изчисленията и поемането на много данни“, казва бившият икономист на Световната банка. „Увеличаването на изчисленията е доста лесно. Това са просто повече машини, повече чипове. Но това, което ще се случи, е, че няма да имаме достатъчно данни“.
Основен предупредителен пример за Ромър е този с автономните превозни средства. Компании като Tesla обещават напълно самоуправляващи се автомобили от години, но системите им за автоматизация продължават да бъдат измъчвани от проблеми с надеждността и извънредни сценарии, които пречат на реализацията на това обещание.
След две години хората вероятно ще погледнат назад към настоящия момент и ще кажат, че „това наистина беше балон, ние надценихме накъде отива“, заключи Ромър.