fallback

Какви са ползите от внедряването на BgGPT в бизнеса?

Технологията може да помага и на учениците с домашните, казва Антон Александров от INSAIT

21:10 | 06.03.24 г.

Изкуственият интелект BgGPT, разработен от Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT към Софийския универститет "Св. Климент Охридски", може да бъде от полза за бизнеса, за образованието, както и на държавните институции. Това коментира Антон Александров от INSAIT, в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

Преди дни INSAIT обяви стартирането на чат приложението на BgGPT. Първият езиков модел от последно поколение на български език вече може да се ползва от всеки безплатно на адрес https://chat.bggpt.ai.

След като BgGPT вече е със свободен достъп, държавните институции може да извлекат големи ползи със сравнително малко допълнителни ресурси, като например да спестят много време при генерирането на шаблонен текст на ръка, каза Александров.

По думите му учениците могат да го използват да им напише домашните, но могат и да използват генерираните отговори, за да обогатят собствените си анализи, така че да развият собствено критично мислене.

"Изкуственият интелект би помогнал на учениците, когато имат да напишат есе - не да им напише самото есе, което после да предадат, защото ще е абсолютно очевидно, че е написано от генеративен модел, а да им даде пример или идеи как могат да представят теза или как да се аргументират по-добре", обясни събеседникът.

С BgGPT всеки бизнес може да настрои модела към конкретна задача - създаване на примерни текстове и шаблони, попълването им с данни, каза още Александров. Моделът може да пише и софтуерен код след инструкции на български език. 

"Всеки един голям езиков модел (LLM), каквото са генеративните AI и BgGPT, започва с данните, върху които се обучава - моделът не може да надмине възможностите на самите данни. Обучението работи на базата на статистика и алгоритми, които позволяват да се прави връзка между думите в текста и възпроизвеждането им. Когато зададем въпрос на генеративен AI, ние изместваме статистиката на модела в някоя посока и така някои думи стават по-вероятни от други", обясни Александров. 

Създаването на голям езиков модел на български е изисквало създаването на нови техники като адаптиране към кирилица. Голямо предизвикателство е, че няма много данни на български език. "Ние тръгваме от модел, който разбира английски и използвайки неговите вътрешни статистики и способности, може с по-малко данни да го обучим на български", разказа специалистът.

Институтът INSAIT към Софийския университет “Св. Климент Охридски“ обяви създаването на първия езиков модел на български език през януари. Проектът предизвика сериозен интерес – само за няколко дни хиляди граждани и стотици български държавни и частни организации заявиха достъп до технологията и чата.

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:36 | 06.03.24 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още