fallback

Защо технологичните гиганти продължават да съкращават служители?

Икономиката се стабилизира, а печалбите растат. Big Tech обаче продължават да се разделят с кадри

21:31 | 06.02.24 г. 1
Автор - снимка
Създател

След година на големи съкращения, премахването на работни места в най-големите компании в технологичната индустрия продължи и през първия месец на 2024 г.

Google започна годината с освобождаването на няколкостотин служители и обещание за нови съкращения. Amazon последва примера и се раздели със сторици кадри в звеното си Prime Video. Без да вдига много шум Meta намали броя на мениджърите си на средно управленско ниво. Microsoft също съкрати 1900 работни места в подразделението си за видео игри.

Съкращенията продължиха, въпреки че приходите и печалбата се увеличиха, както и цените на акциите, пише Трип Микъл за The New York Times. Според технологични специалисти и анализатори това отразява факта, че индустрията е изправена пред две големи предизвикателства: да се справи с бурното увеличаване на работната си сила по време на пандемията, като същевременно предприема агресивен ход към развитието на изкуствен интелект (AI).

Сега вместо да наемат хиляди хора всяко тримесечие, компаниите харчат милиарди за разработката на AI технология, която вярват, че един ден може да струва трилиони.

Миналата седмица главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг заяви пред анализатори, че компанията му е трябвало да освободи служители и да контролира разходите си, „за да можем да инвестираме в тези дългосрочни, амбициозни визии около AI”. ТОй допълни, че е осъзнал, че „работим по-добре като по-икономична компания“.

От края на 2019 г. до 2023 г. технологичните компании се опитваха да се справят с бума на потребителското търсене, тъй като останалите у дома хора харчеха за нови компютри и прекарваха много повече време онлайн. Apple, Amazon, Meta, Microsoft и Alphabet добавиха общо над 900 хил. работни места.

Когато този бум приключи, те бяха принудени да се приспособят. Meta, Amazon, Microsoft, Google и Apple съкратиха около 112 хил. работни места от съответния им пик през 2021 и 2022 г. Но те все оюе бяха много по-големи и по-рентабилни, отколкото преди началото на пандемията.

Днес в петте комании работят 2,16 млн. Дупи, 71% повече, отколкото преди пандемията. Взети заедно, те са генерирали 1,63 трлн. долара приходи от продажби през последните си фискални години, или с 81% повече спрямо пет години по-рано.

Wall Street ги награди. През последната година Meta, Amazon, Microsoft, Google и Apple са спечелили близо 3,5 трлн. долара пазарна капитализация.

Заетостта в по-широката технологична индустрия, въпреки забележителните съкращения в редица други компании, все още е в позиция за възстановяване. През януари технологиите отбелязаха втория си месец на растеж на броя на работните места, добавяйки 18 хил. работници, според CompTIA – организация за технологично образование и изследвания. Нивото на безработица от 3,3% е под средното а страната от 3,7%.

„Минаваме през тези цикли, в които виждате интензивен фокус върху иновациите и след това махалото се залюлява, а след това има силен фокус върху печалбата“, коментира Тим Хърбърт, който е главен изследовател на CompTIA. „Но когато прочетох, че Amazon съкращава служители от звеното за Alexa, или че Google се разделя с кадри, занимаващи се с телефоните Pixel, това ми подсказва, че има фокус върху маржовете. Те съкращават, където могат, и преразпределят ресурси.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:31 | 06.02.24 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още