fallback

Как един завод за 9 млрд. долара се оказа жертва на търговската война САЩ-Китай

В годините след закупуването на завода SK Hynix остава в капан, без да може да се ангажира с големи планове за капиталови разходи в него

11:00 | 26.01.24 г. 10

Завод за чипове, разположен на половината път между Сеул и Пекин, показва трудния избор, пред който са изправени южнокорейските бизнес лидери и политици, опитващи се да ограничат щетите от технологичната война на САЩ с Китай.

През 2020 г. южнокорейският производител на чипове SK Hynix Inc. закупи от Intel Corp. завода си в Далян в североизточен Китай в сделка на стойност 9 млрд. долара. Тя трябваше да помогне на производител № 2 на чипове памет в света да засили капацитета си и да разшири дейността си в областта на най-съвременните чипове на най-големия пазар на чипове в света. Вместо това фабриката вкара SK Hynix в сложна мрежа от американски ограничения, целящи да ограничат достъпа на Китай до материали и оборудване, считани за ключови за доминацията на бойното поле и индустриите на бъдещето.

В годините след приключването на сделката SK Hynix остава в капан, без да може да се ангажира с големи планове за капиталови разходи в завода. Компанията бързо изгради външната конструкция на нова фабрика в задната част на обекта, но все още не е ясно дали в нея има оборудване за производство на чипове, камо ли на усъвършенствани полупроводници, които биха могли да осигурят стабилна възвръщаемост на големите инвестиции. Логото на Intel все още се намира на върха на блестящата морскосиня стъклена фасада на заводския комплекс, като последното плащане за завода трябва да се извърши през 2025 г.

През есента компанията сякаш намери решение на затрудненията си, след като САЩ предоставиха на SK Hynix и Samsung Electronics Co. безсрочни дерогации да продължат да внасят някои високотехнологични съоръжения в Китай.

Правителството на Южна Корея обяснява тези облекчения отчасти с очарователната офанзива на президента Юн Сук Йол по време на срещата му с президента на САЩ Джо Байдън, подпомогната от обещания за инвестиции и изненадващо изпълнение на American Pie. Вероятно американската страна е била повлияна и от необходимостта да се запазят доставките на чипове за големите технологични фирми.

Но няма гаранция, че тези облекчения ще останат в сила, особено ако лидерът на републиканците Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ през ноември и се завърне в Белия дом.

Останалата част от текста може да прочетете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:00 | 26.01.24 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още