fallback

Представиха първия отворен изкуствен интелект на български език - BgGPT

BgGPT ще бъде напълно достъпен на 3 март

16:00 | 15.01.24 г.

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT към Софийския универститет "Св. Климент Охридски" представи днес BgGPT - първият отворен голям езиков модел с изкуствен интелект (ИИ) от последно поколение, създаден за потребителите, за публичните и частните организации у нас.

Като част от стратегията на INSAIT за създаване на отворен и публично достъпен изкуствен интелект в полза на обществото, BgGPT е специално обучен за спецификите на българския език, което ще позволи създаването на приложения и решения в полза на българското образование, бизнес, здравеопазване, публична администрация и други области. В първата си версия моделът е обучен върху над 3 млрд. изречения и се състои от 7 млрд. параметри, предава БТА.

BgGPT ще бъде напълно достъпен на 3 март на адреса: https://bggpt.ai. Междувременно потребителите ще могат да се регистрират за получаване на предварителен достъп, като той ще бъде даван приоритетно на научни, образователни, публични и бизнес организации.

"Икономиките ще се развиват в съревнование на ползващи платформи, базирани на изкуствен интелект, и такива, които нямат такива", заяви премиерът Николай Денков при представянето на BgGPT. 

"Това, което виждаме пред последните месеци, е, че съревнованието за модели с изкуствен интелект се развива в най-съвременните държави в света. И така както навремето държавите са се разделяли на държави с електричество и компютри и без, след няколко години икономиките ще се разделят на използващи и неизползващи изкуствен интелект. Успехът ще е в това, доколко интегрираме тези платформи”, посочи Денков, цитиран от БНТ.

Денков благодари на СУ, че страната ни има собствена платформа, която ще може да развива. “Можеш да ползваш и купуваш чужди технологии, огромна предимство е да имаш собствена технология“, посочи Денков.

„Трябва да благодарим на Цюрих, Политехниката в Лозана и швейцарското правителство за това, че достигайки до границите на това, което правят, станаха наши партньори в един рисков процес, проект, който може и да не се случи. Но мога да кажа, че надвишава като скорост и резултати най-позитивните ни очаквания“, каза още Денков.

В представянето освен премиера участваха министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев, проф. Мартин Вечев, научен директор на INSAIT, и инж. Борислав Петров, изпълнителен директор на изследователския институт, както и представители на Швейцария. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:01 | 15.01.24 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още