Дроновете са активен участник в бойните действия в Украйна през последните 20 месеца. Първоначално бяха използвани основно от украинските военни, но руснаците бързо се ориентираха, оценявайки потенциала им. А той е, че с дрон за няколкостотин долара може да бъде унищожена техника за милиони - например модерните руски танкове, чиято стойност надхвърля 2 млн. долара, пише Politico.
Украински военни от фронтовата линия около Авдиевка разказват пред изданието за ситуацията по този фланг. "Борим се за възвишенията около града", коментира бившият депутат Егор Фирсов, който сега е част от териториалната отбрана на страната. Възвишенията позволяват огневи контрол над логистичните линии за града.
В битката на украинците им помагат дронове - и за разузнаване на позициите на руснаците, и за унищожаване на техника. А често тези дронове са ръчна изработка. "Такива дронове струват най-много 400 долара и могат да бъдат направени навсякъде. Правим нашите от чипове, купени от Китай и детайли от AliExpress. Рамките си правим сами. А батериите са от Tesla - от един електромобил могат да бъдат използвани батериите за 1100 дрона", коментира Павло Цибенко, който е режисьор по професия, но днес ръководи Академия Dronarium, първия център за обучение на пилоти на дронове в Украйна.
Тези дронове обикновено тежат по-малко от килограм, имат четири малки двигателя, батерия, безчична камера и могат да пренесат до 2,5 кг експлозив. Те удрят своите цели със скорост от 150 км/ч и са напълно способни да унищожат танк.
Те са толкова ефективни, че Министерството на отбраната облекчи максимално процедурите за поръчки, а правителството премахна митата за внос на нужните части, стана ясно наскоро. В Украйна вече се произвеждат хиляди дронове на месец с различно предназначение - бойни и разузнавателни.
Много трудно е да бъдат свалени подобни цели, разказват още украинските военни и предричат, че това е само началото на новия живот на дроновете. По видеата, които са гледали, "Хамас" използва дроновете по същия метод, по който се използват те в Украйна и вероятно много скоро тези умения ще се появят и сред други организации.
"Никой не е защитен от такива атаки", казват преподавателите в Академия Dronarium и допълват, че пилоти с умения могат да използват подобни самоделни дронове за атаки срещу хора, терористични актове и други удари във всяка една страна в Европа. "Кутията на Пандора е отворена", заявява Руслан Беляев.
Страните от НАТО използват дронове, но не по същия начин, и специални части и антитерористични подразделения от две държави, които имат общи граници с Русия, са преминали обучението на украинските специалисти през последните шест месеца, допълват източници от "дронната общност" на Украйна, пожелали анонимност. Основната насока е била унищожаването на малки дронове-камикадзе и противодействие на търговски дронове, които да могат да бъдат преправени за бойни действия.
Обучението на един пилот на дрон отнема 5 дни. Управлението на дрон-камикадзе е малко по-сложно и отнема 20 дни, обясняват още от академията. Макар че отстрани изглежда така, никак не е лесно да се управлява дрон и да се порази цел с него. Затова обикновено пилотите на дронове са част от екип, в който има навигатори, които следят метеорологичните условия, "наблюдател" на мисията - разузнавателен дрон, който помага при загуба на сигнала и т.н.
Руснаците също се учат от развитието на войната, признават украинците. Те разработват ефективни електронни оръжия, които прекъсват сигнала и отклоняват дроновете от целите им, произвеждат собствени дронове - включително и с части от AliExpress.
Реално и Украйна, и Русия разчитат на Китай за производството на дроновете си. Китайското Министерство на търговията е забранило износа на дронове и към двете воюващи страни, тъй като се опасява, че могат да бъдат използвани за военни цели. Но части лесно се набавят през трети страни. За Украйна това става през европейска държава, а за Русия проблемите са по-малко, защото имат обща граница, разказват още украинските военни пред Politico.
На Запад имат известни опасения, че Киев разчита на китайските технологии. Украинските военни обаче са намерили начин да променят софтуера и "дронът да си "мисли", че лети някъде над Канада, а не над Донбас".
Показахме това на нашите партньори и те бяха удивени, че е толкова лесно да се хакне китайски дрон, казват още експертите. В пост във Facebook депутатът Егор Фирсов пък коментира, че развитието на технологиите позволява усъвършенстване на дроновете - да летят по-дълго или при по-лоши условия, както и да бъде хакнат сигнала на противниковите дронове и така да се види накъде летят те. Той обаче е категоричен, че някои модернизации са единични, а трябва да бъдат анализирани и въведени от Въоръжените сили на Украйна за всички подобни звена на фронтовата линия.
За съжаление, Украйна няма време да разработва собствени технологии за дронове, коментира Цибенко и допълва, че след края на войната и това ще се случи.