Министерство на правосъдието на САЩ в четвъртък е завела дело срещу компанията за ракети и сателити SpaceX на Илон Мъск по обвинения за дискриминация срещу търсещи убежище лица и бежанци при наемане на работа, съобщава Ройтерс.
„В делото се твърди, че поне от септември 2018 г. до май 2022 г. SpaceX редовно е възпирала търсещи убежище лица и бежанци да кандидатстват и е отказвала да ги наеме или обмисли [назначаването им] заради статута им на гражданство, което е е нарушение на Закона за имиграцията и националността“, казва Министерство на правосъдието в изявление.
В обяви за работа и публични изявления през последните години SpaceX погрешно е твърдяла, че съгласно федералните регулации, познати като закони за контрол на износа, SpaceX може да наема само американски граждани и законно пребиваващи постоянни жители, понякога наричани „притежатели на зелена карта“, казва още министерството.
Институцията посочва още онлайн публикации от милиардера и собственик на компанията Илон Мъск като пример за „дискриминационни публични изявления“.
Делото цитира публикация от юни 2020 г. в Х, преди Twitter, от Илон Мъск към 36-те му млн. последователи, в която се казва: „Американският закон изисква поне зелена карта, за да бъдеш нает в SpaceX, тъй като ракетите са напреднала оръжейна технология“.
SpaceX не е отговорила веднага на искането за коментар по заведеното дело.
“Разследването ни установи, че SpaceX не е разгледала или наела справедливо търсещи убежище лица и бежанци поради статута им на гражданство и е наложила равняваща се на забрана за наемането им, независимо от тяхната квалификация, в нарушение на федералния закон“, каза помощник-главният прокурор на САЩ Кристен Кларк от отдела за граждански права на Министерството на правосъдието.
Кларк каза също така, че специалистите по набиране на персонал и високопоставени служители на SpaceX „активно са обезсърчавали“ търсещите убежище и бежанците да търсят възможности за работа в компанията.
САЩ искат справедливо разглеждане и обратно заплащане за търсещи убежище и бежанци, които са били възпирани или отказани да бъдат назначени в SpaceX поради предполагаемата дискриминация, казва Министерството на правосъдието.
Делото също така изисква граждански санкции в размер, който ще бъде определен от съда, както и промени в политиката, за да се гарантира, че SpaceX спазва федералния мандат за недискриминация в бъдеще.