Русия обяви, че нейният роботизиран космически кораб се е разбил, докато се е опитвал да кацне близо до южния полюс на Луната.
„Луна-25“ трябваше да отбележи завръщането на Москва на Луната почти половин век след последната съветска мисия, пише Bloomberg. С тази ситуация обаче Русия се проваля в надпреварата с Индия да стане първата страна, достигнала този регион от земния спътник.
Космическият кораб се е завъртял в неконтролирана орбита и е „престанал да съществува“, когато се е сблъскал с повърхността на Луната, посочва се в изявление на руската космическа агенция „Роскосмос“.
Комуникацията с кораба е изгубена още в събота.
Междувременно индийският космически кораб Chandrayaan-3 обикаля около Луната и вероятно ще се опита да кацне близо до южния полюс на спътника в следващите дни.
За „Роскосмос“ провалът на „Луна-25“ е последният от поредица неуспехи след нахлуването на Москва в Украйна през 2022 г. Войната прекъсна приходите от изстрелване на много чуждестранни сателитни оператори.
Лунният южен полюс е силно желана цел сред космическите нации, включително САЩ и Китай. Сензори от различни лунни космически кораби откриха доказателства за воден лед в кратерите в региона.
Инженери и учени искат да правят проучвания и може би и опити да добиват този лед в бъдеще, за да го ползват за основа на бъдещи проучвания на Луната, а може би и като източник за ракетно гориво.
Като използва името „Луна“ за новата мисия, „Роскосмос“ свърза новата сонда с постиженията на съветската космическа програма, която беше лидер в изследването на Луната в началото на космическата ера, преди НАСА да я засенчи с мисиите „Аполо“.
Програмата „Луна“ на Съветския съюз изпрати близо 50 мисии между 1958 и 1976 г., от които само 17 бяха успешни. Сред тях са „Луна-2“, първият космически кораб, достигнал повърхността на Луната, и „Луна-3“, първият, който прави снимки от обратната страна на Луната. И двете мисии са осъществени през 1959 г.
„Луна-25“ е фундаментално различна от своите предшественици“, каза „Роскосмос“ в публикация в Telegram миналата седмица. Докато космическите кораби от съветската ера кацаха близо до екватора на Луната, новата мисия е на южния полюс на Луната, „регион с много по-сложен терен“, както писа руската космическа агенция.
Индийската сонда Chandrayaan-3 беше изстреляна миналия месец, като опитът за кацане е възможно да бъде осъществен в сряда. За разлика от „Луна-25“, индийският космически кораб включва луноход в допълнение към спускаемия апарат.
Предишната лунна мисия на Индия, Chandrayaan-2, завърши с катастрофа близо до южния полюс на Луната през 2019 г.
преди 1 година До: zelka007..Бе нидей тъй ся, жилищните блокове и болниците в Украйна доста точно ги целят.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Няма да се плашите честни другари,предани на Вл.Вл. патриоти русофили.Луна 25 не е истинска, тя е само бутафорен макет, създаден за да заблуди враговете на нашата единствена майка Русия.Истинската ракета е маскирана като пилон за байряк и се намира на космодрума в Рожен,откъдето всеки момент ще излети по заказу на реZидента из Москве, пребивающий на Дандуков номер две.Хвака и вечная слава! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година хех ... уцелиха я , все пак са били влезнали в орбита ... тия ще стане 50-60 години не са имали меко кацане , всичко им е било удряне , и ако оцелее нещо да "би-биипка" после го пишат успех ... смахнатo блатно племе ... одеколонът не прощава никому !! това са текущите космически мисии на ЕКА ... https://***.esa.int/Enabling_Support/Operations/Current_and_future_missions отговор Сигнализирай за неуместен коментар