Западните микрочипове, използвани в смартфони и лаптопи, продължават да влизат в Русия и да захранван военния ѝ арсенал, разкрива нов анализ.
Търговски данни и манифести, анализирани от CNBC, показват, че Москва се снабдява с голям брой полупроводници и други развити западни технологии чрез страни посредници като Китай.
През 2022 г. Русия е внесла полупроводникови технологии на стойност 2,5 млрд. долара спрямо 1,8 млрд. долара през 2021 г.
Полупроводниците и микрочиповете играят решаваща роля в съвременната война, захранвайки различно оборудване, включително дронове, радиостанции, ракети и бронирани превозни средства.
KSE Institute –център за анализи към Киевското училище по икономика – наскоро анализира 58 единици ключово руско военно оборудване, извадено от бойното поле в Украйна, и откри повече от 1000 чуждестранни компонента, предимно западни полупроводникови технологии.
Много от тези компоненти подлежат на експортен контрол. Според анализаторите, с които CNBC разговаря, сложните търговски пътища през Китай, Турция, Обединените арабски емирства и другаде обаче означават, че те все още влизат в Русия, допълвайки предвоенните запаси на страната.
„Русия все още е в състояние да внася всички необходими западни ключови компоненти за своята армия“, коментира Елина Рибакова, старши сътрудник в Института Питърсън за международна икономика и един от авторите на доклада на KSE Institute.
„Укриването и избягването на санкции е изненадващо безсрамно в момента“, допълва тя.
Неясни вериги на доставките
Не всички развити технологии са обект на западните санкции срещу Русия.
Много от тях са наречени артикули с двойна употреба, което означава, че имат както цивилни, така и военни приложения. Следователно попадат извън обхвата на целевия контрол върху износа. Микрочипът може да има приложение както в пералня, така и в дрон, например.
Все пак много от тези продукти произхождат от западни страни, които наложиха широкообхватни търговски забрани срещу Москва, и по-специално срещу нейните военни. Всички стоки с произход от САЩ, с изключение на храни и лекарства, е забранено да достигат до руската армия.
В проучването на KSE повече от две трети от чуждестранните компоненти, открити в руско военно оборудване, в крайна сметка произхождат от компании със седалище в САЩ, а други идват от украински съюзници, включително Япония и Германия.
CNBC не е успяла да провери дали замесените компании са били наясно с крайната дестинация на техните стоки. Швейцарските власти твърдят, че работят с фирми, за да ги научат за какво трябва да внимават, докато правителствени говорители на другите цитирани държави не са отговорили веднага на запитването за коментар.