Тези, които не го използват, ще бъдат в много по-неизгодна позиция. Изкуственият интелект ще свърши работата на хората, които не желаят да се развиват и да мислят – той е колосален множител на нашите намерения, посочи още Димитров.
Той коментира доклад, публикуван на страницата на една от водещите фирми за човешки ресурси, в който се посочва, че през май изкуственият интелект е допринесъл за закриването на близо 4 хил. работни места, а се очаква около 80 робота да бъдат част от обслужващия персонал по морето у нас.
"Ако хората се опитваме да работим професиите си роботски - сме силно заплашени от замяна. Ако си сменим начина и подхода на работата, със сигурност ще бъдем заменени от роботите. Те са по-добри в това нещо", обясни Димитров.
Според него хората не обичат промяната и разчитат на натрупания опит. "Изкуственият интелект елиминира предимството на натрупания механично опит. Един изкуствен интелект, който е обучен на всичко преди това, може да дава съвети и решения на своя човешки партньор", поясни експертът.
Той отбеляза, че всички професии, свързани с когнитивното мислене, са силно заплашени от навлизането на изкуствения интелект, и допълни, че юридическата професия също влиза в списъка. "Всички професии, в които ние сме разчитали изцяло на главите си, са в силна заплаха от изкуствен интелект. По-малко заплашените професии са тези, които са свързани с личен контакт. Изкуственият интелект ще стигне там, докъдето го допуснем. Хората, които не влагат от себе си, ще загубят съревнованието", предупреди председателят на БАСКОМ.
По думите му появата на изкуствения интелект ще създаде много нови професии. "Единственият начин, по който можем да се борим срещу ново предизвикателство, е да го посрещнем с ясната представа, че то идва, за да сме максимално добре подготвени. Трябва да се адаптираме", съветва Димитров.
Какво е развитието на новите технологии? Къде роботите не могат да заменят хората? Увеличава ли се пропастта между младите хора, които използват AI и по-възрастните с опит? Къде трябва да се инвестира в AI и защо критичното мислене и по-важно от познанието?
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.